Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

(název)

Karel Kuboš

Bez obalu 17/2024

 

Pětidemoliční sebranka by už měla slyšet, že STAČILO!

Moc vás zdravím u dalšího dílu Bez obalu, kde se podíváme jak na události z naší země, také se zastavíme u některých hlasování Evropského parlamentu a krátce se vrátíme také k případu Juliana Assange. Pojďme na to.

 

Hájili Feriho, teď mlčí

Nedávno bylo potvrzeno odnětí svobody na tři roky pro bývalou hvězdu TOP 09 a sociálních sítí Dominika Feriho. Definitivně se tak ukázalo, že nešlo o žádný hon na čarodějnice, jak se nám původně snažili členové TOP 09 v době vznesení obvinění namluvit. Feriho čeká pobyt za mřížemi za dvě znásilnění a jeden další pokus. Před odvolacím soudem v pondělí Feri napadl jak prvoinstanční rozsudek, tak i svědectví a další důkazy, z nichž obvodní soud vycházel. Všechny ženy si přitom podle znalců odnesly ze setkání s Ferim trauma a zkušenost poškodila jejich další život – při studiu i v práci. U jedné propukla i diagnostikovaná duševní porucha. Protože bylo v době spáchání trestného činu jedné z dívek teprve 17 let, z pohledu trestního práva byla ještě dítětem a v krajním případě mohl jít Feri do vězení až na deset let.

 

Nemělo by podle mě ovšem zapadnout, jakým způsobem Feriho, který sdílel svou poslaneckou kancelář s Markétou Pekarovou Adamovou, hájili v době obvinění jeho spolustraníci. Místopředseda strany Tomáš Czernin v té době ve věci prohlásil, že Feri má svědomí čisté a obvinění jsou pouze formou politického boje. Nyní, když je jasné, jak závažná a opodstatněná obvinění proti Ferimu byla, je třeba se k tomuto výroku vrátit a ptát se, na základě jakých informací Czernin obvinění zlehčoval a jaký další dopad mohla mít jeho slova na psychiku obětí. Viktimizace obětí od někoho, kdo má sám dvě dcery, je opravdu smutným obrázkem o morálním kreditu místopředsedy Senátu. Czernin přitom nebyl zdaleka jediný z členů TOP 09, který i po vznesených obviněných Feriho div ne glorifikoval. Pouze slova nesmírného obdivu měl pro Feriho také současný místopředseda vlády a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek: »Já si Dominika extrémně vážím… Mám před ním obrovskou úctu a pokoru. Věřím, že bude očištěn,« řekl v jednom rozhovoru.

 

Nelegální reklama na ČT?

Vědět o sobě dal v uplynulém týdnu také server Kverulant, který pokračuje ve svém dlouhodobém boji proti reklamě na České televizi. Server nyní přišel se závažným obviněným, podle kterého ČT od roku 2011 ročně vydělává více než půl miliardy korun nelegální reklamou. Vysílání reklamy je totiž povoleno pouze na stanicích ČT2 a ČT sport, kde podíl reklamy nesmí přesáhnout 0,5 % denního vysílacího času. Na programu ČT1 je však reklama zakázána kompletně. Podle Kverulanta ovšem televize tento zákaz obchází tím, že reklamu označuje za sponzorování vysílání, které zákon o regulaci reklamy dovoluje.

 

Po zákazu reklamy v roce 2011 Kavčí hory na nějaký čas reklamu z vysílání na ČT1 skutečně stáhly. Pak se ale oklepaly a začaly zákon obcházet. Jako by Česká televize nedostávala na koncesionářských poplatcích téměř 7 miliard korun. A přesto reklamy neušetřila ani děti! Večerníček byl v lednu 2012 přesunut z ČT1 na ČT2, protože na tomto programu reklama být může. Na ČT2 byl Večerníček až do léta 2018 obklopen reklamou zacílenou na děti. Přestože zákon jasně říká, že reklama nesmí přímo nabádat děti a mladistvé ke koupi nebo pronájmu určitého výrobku nebo služby s využitím jejich nezkušenosti nebo důvěřivosti. Bohužel ani zákon v tomto neposkytuje Radě pro rozhlasové a televizní vysílání dostatečnou oporu, nakolik Rada sice v roce 2013 uznala, že sponzoring lze považovat za formu reklamy, soudy se ovšem tenkrát postavily na stranu provozovatelů televizního vysílání. A ČT tak dle Kverulanta zákon v jeho původní myšlence vesele obchází dál…

 

Lžou nám o životní úrovni

Že si lidé v České republice nechají líbit leccos, to ostatně dokládá i další ze zveřejněných statistik Eurostatu. I když z úst premiéra a vládních činitelů padají taková slova, až by si člověk myslel, jaká je Česká republika ráj na zemi, další oficiální porovnání potvrdilo, že jsme ve druhé polovině loňského roku platili vzhledem ke kupní síle obyvatel nejvíc z celé EU. Žádná z dalších zemí Visegrádu se přitom v téhle nelichotivé statistice neumístila mezi prvními pěti zeměmi. Až sedmé v této statistice bylo Polsko. Mezi prvními pěti zeměmi s nejdražším plynem jsme přitom také byli z Visegrádu jediní. Na neúměrně vysoké ceny energií tak upozorňuje již několikáté srovnání, zatím co premiér Fiala místo přijetí politické odpovědnosti raději jen zpochybňuje jejich metodiku. Já pevně věřím, že jemu i jeho sebrance už v červnu řekneme jasné STAČILO!

 

Dvojí metr v Bruselu

Přesuňme se nyní do končícího Evropského parlamentu… Minulý čtvrtek jsme byli opět svědky užívání dvojího metru ze strany europarlamentu a dalšímu přilévání oleje do ohně. Bylo totiž přijato usnesení o íránském útoku na Izrael, proti kterému jsem jako jediná europoslankyně z České republiky hlasovala. Evropský parlament tímto usnesením totiž dal najevo, že útočit na diplomatické a konzulátní budovy je v pořádku, alespoň pokud jste spojenec Spojených států amerických, ale bránit se proti takovému útočníkovy v pořádku není.

 

I přestože to byl Izrael, který jako první zaútočil na íránský konzulát v hlavním městě Sýrie, zcela v rozporu s mezinárodním právem a principem nedotknutelnosti diplomatických a konzulátních budov, Evropský parlament odmítl pozměňovací návrh naší frakce odsoudit v usnesení i tento útok. A přestože Írán prohlásil, že tímto považuje svou odvetnou akci za ukončenou a Evropská unie nemá žádný zájem na konflikt s Íránem, parlament přesto vyzval k uvalení přísnějších sankcí na Írán, pokud bude situaci nadále eskalovat. A to včetně sankcí na íránský ropný sektor. Ceny ropy přijdou papalášům z Evropského parlamentu asi stále příliš nízké a krize, kterými si Evropa prochází, příliš mírné. Na původního agresora, který ve stejnou dobu brutálně vraždí civilisty, včetně žen a dětí, v Pásmu Gazy, tedy na Izrael, si však pohrozit sankcemi Evropský parlament nedovolil.

 

Takto deeskalace v žádném případě nevypadá. Pokud chceme odsoudit reakci Íránu na izraelský útok, je nutné odsoudit i izraelský útok. Vše chvíli, kdy máme možnost snažit se předejít širší eskalaci, nemůžeme mluvit o uvalování dalších restriktivních opatření na bránící se stranu. Stydím se, že ostatní kolegové z ČR nesebrali odvahu postavit se proti mainstreamu a požadovat skutečnou deeskalaci a férové nahlížení na všechny státy v oblasti, bez ohledu na to, kdo se kamarádí s Američany a kdo ne.

 

Usnesení navíc navrhuje zvážit synchronizaci sankčních režimů EU a USA. Takto rozhodně nevypadá suverénní zahraniční politika. Zájmy Evropy nesmí být podřízeny zájmům Washingtonu. A je naprosto otřesné, když pak vidíte, že jste za Českou republiku jediní, kteří se s tímto odmítají smířit. Doufám, že po volbách zde budu mít další kolegy a kolegyně z uskupení STAČILO!, kteří spolu se mnou zabojují proti tomuto pokrytectví.

 

O zatýkání v USA mlčí

Podobnou aplikaci dvojího metru však můžeme vidět v posledních dnech ve Spojených státech samotných. Tam začali zavírat studenty a učitele protestující proti neustálé podpoře izraelského krvavého běsnění v Palestině, které si vyžádalo již přes 30 tisíc mrtvých, z toho přes 14 tisíc dětí. Vzpomínáte si, jak nám česká média ukazovala zatýkání protiválečných demonstrantů v Rusku a jak toto zatýkání bylo odsuzováno? V případě, kdy dochází k zatýkání lidí, nesouhlasících s financováním ještě horších masakrů, v USA, však média okamžitě tlačí izraelský narativ o údajném anti-semitismu demonstrujících a politici k tomuto omezení svobody slova a shromáždění hrdinně mlčí. Já však principiálně říkám, že každý člověk by měl mít právo na protest a zadržování demonstrujících kdekoliv na světě je odsouzeníhodné. Doufám, že v tomto Spojené státy jako inspirace České republice sloužit rozhodně nebudou.

 

Ovšem, když už jsem zmínila Ruskou federaci, vzpomínáte si na nedávná slova Alexandra Vondry, že on nepovažuje slovo mír ani v kontextu války na Ukrajině za sprosté slovo a jeho tvrzení, že o mír však nestojí Rusové? Tak tento pan Vondra, společně se svými kolegy z ODS v Evropském parlamentu minulou neděli také hlasoval, že je potřeba Rusko »deimperializovat a dekolonizovat«. Jejich přáním je tedy, aby se Ruská federace rozpadla. Jak toho chtějí naši ODSáci dosáhnout, to už se v textu nezmiňuje. Naštěstí Evropský parlament toto blouznění české ODS a polského PiSu odmítnul. Stejně tak doufám, že voliči odmítnou kandidáty ODS a jejich přátel z TOP 09 a KDU-ČSL ve volbách do Evropského parlamentu a později i do voleb do Poslanecké sněmovny. STAČILO! řinčení zbraněmi, je čas dát šanci míru.

 

Assange je na tom hůř a hůř

Nyní ke zmiňovanému novináři Julianu Assangeovi, který bojuje již 14 let s britskými soudy. Ty ho chtějí vydat do USA, kde je obžalován z 18 vážných trestných činů. Obžaloba je postavena na obvinění, že Assange přesvědčil vojáka Manninga, aby pro něj ukradl tajné dokumenty, které prokazovaly americké válečné zločiny spáchané v Iráku a v Afghánistánu. Assange je pak zveřejnil na svém serveru WikiLeaks v roce 2020. Za toto zveřejnění získal nejvyšší mezinárodní novinářské ocenění a současně mu v USA hrozil trest smrti.

 

Letos v únoru mu britský soud hodil záchranné lano výnosem, že pokud USA do 16. dubna nedodají do Londýna ujištění, že se Assange v USA může spolehnout na ústavou zaručené právo na svobodu projevu a že mu nehrozí trest smrti, tak ho Británie do USA nevydá. USA v poslední den dané lhůty ujistily britský soud, že Assange »bude mít možnost se odvolat na ústavní právo na svobodu projevu« a že americké soudy nebudou požadovat trest smrti. Ovšem americká nóta dodala, že rozhodnutí, zda se První článek Ústavy o svobodě projevu vztahuje i na Assangeho, »bude ve výhradní pravomoci amerického soudu«. Pokud by tedy US soud usoudil, že se na Assangeho trestné činy právo na svobodu projevu nevztahuje, tak může být novinář odsouzen na 175 let vězení.

 

V únoru odhlasoval australský parlament – za podpory poslanců napříč politickými stranami – výzvu USA i Británii, aby stíhání Assangeho ukončily a umožnily mu návrat do Austrálie. Minulý týden se novináři na tiskovce s prezidentem Bidenem a japonským premiérem Fumiou Kišidou zeptali amerického prezidenta, jak na tuto výzvu bude reagovat. »Zabývám se jí« odvětil Joe Biden, což australský premiér Anthony Albanese okamžitě uvítal a zdůraznil, že Assange již »zaplatil vysokou cenu a dost je dost« s tím, že australská vláda bude ve svém »diplomatickém úsilí pokračovat na všech vládních úrovních«. Je vhodné ještě připomenout slova Assangeho manželky Stelly, že zdravotní stav jejího manžela se rychle zhoršuje a že má vážné obavy, že Assange může zemřít za mřížemi, nebude-li propuštěn v nejbližší době. Je škoda, že naše média tomuto případu nevěnují stejnou pozornost, jako například zesnulému Navalnému.

 

 

Odkaz na aktuální video naleznete zde: https://www.youtube.com/watch?v=yIPAe4TrJyE&t

 

Sestřih debaty europoslanců na CNN Prima News: https://www.youtube.com/watch?v=Ai8TQucJAaQ

 

Vzkaz pro ministryni Černochovou: https://www.youtube.com/watch?v=Y6-nYTdGdOU

 

Mé závěrečné vystoupení v Evropském parlamentu v rámci stávajícího mandátu: https://www.youtube.com/watch?v=g9DUGXeo7HA

 

Rozhovor pro Parlamentní listy: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Cesky-lev-a-dva-ocasy-Prestrelka-pokracuje-Konecna-posila-Cernochove-trochu-jine-tricko-754451

 


Od května začínáme naši tour po celé České republice!

Startujeme hned na Svátek práce 1. května od 14:00 hodin na Hlavní třídě v Ostravě Porubě, kde bude probíhat bohatý program, v rámci nějž nám zahraje třeba legendární Felix Slováček. Můžete se také setkat nejen se mnou, ale s kandidáty Ondřejem Dostálem, Janou Turoňovou, Milanem Krajčou, Petrou Rédovou, Jarmilou Dubravskou, Janem Skalickým, Ivanem Strachoněm a Zdeňkem Jandejskem.

 

Pokračujeme pak 2. května, kde zavítáme do Krnova, Bruntálu a Opavy.

 

  1. května se potkáme v Třinci, Havířově a Frýdku-Místku.

 

  1. května pak v Karviné a Novém Jičíně!

 

Časy i přesná místa najdete na mém Facebooku nebo na webu www.stacilo.cz!

 

 

Podpořit kampaň uskupení STAČILO! můžete také zakoupením propagačních předmětů s naším logem: https://eshop.futura.cz/kategorie-produktu/stacilo/

 

 

S pozdravem

Kateřina Konečná