Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

21 bez obalu

Karel Kuboš

 Bez obalu 21/2024

 

Prezident Pavel a ministryně Černochová mezi chcimíry?

Je třeba zastavit válku a začít jednat. Jednání o míru musí být ve hře. Tak přesně za tyto slova já i další kandidáti koalice STAČILO! schytáváme už přes dva roky od zástupců vládní koalice, od médií, ale také od části veřejnosti nejrůznější nálepky. Ale pozor. Tentokrát se nejedná o moje slova, ale o nedávné výroky prezidenta Pavla a ministryně obrany Černochové Chtěla bych tedy pana prezidenta i paní ministryni po dvou letech přivítat v klubu těch, kteří od začátku konfliktu volají po snaze o mírové řešení. Škoda jen, že k tomuto uvědomění začínají dospívat až po dvou letech zbytečného válčení, které přineslo desetitisíce obětí, miliony zničených lidských životů, spálená města i desítky miliard promrhaných financí, které mohly pomáhat třeba ve zdravotnictví.

 

Právě k tisícům obětí a spáleným městům totiž přispěly miliardy z české státní kasy. A tak se musím ptát – co stojí za touhle náhlou změnou postoje? Je to snad státní dluh, který neustále roste a trhá rekordy? Uvědomila si po dvou letech snad vládnoucí garnitura, že podporou války brutálně zadlužuje budoucí generace? Nabažila se snad už zbrojařská lobby dostatečně na to, aby si prezident a ministryně konečně řekli »STAČILO!«?

 

Válku platí nejchudší

I přes rekordní státní dluh jsou tu však tací, kterým se v době největší krize daří jako nikdy dřív. A znovu se tak potvrzuje, že válku vždy zaplatí ti nejchudší na daních. Zatím co vláda Petra Fialy bez mrknutí oka porušila všechny své předvolební sliby zvýšením a zkomplikováním daní a proti inflaci, během které jsme všichni přišli o třetinu úspor, neudělala vůbec nic, například skupina PPF za loňský rok vykázala rekordní zisk 36 miliard korun. Efektivně zdanit investiční skupiny si vláda netroufne. Raději nadále rekordně zadlužuje zemi navzdory jednomu z nejvyšších zdanění práce v EU v kontrastu podprůměrným zdaněním bohatých.

 

To vše proto, abychom mohli posílat na Ukrajinu více peněz než bohatší ekonomiky. Na Ukrajinu, v níž, jak potvrzují nejnovější zprávy, mizí peníze určené na obranu, kdo ví kde.

 

»Zmizelé« peníze na Ukrajinu

Právě v Charkově, kde Ukrajina minulý týden utrpěla zásadní územní ztrátu, totiž zcela chybělo opevnění, na jehož výstavbu přitom byly oficiálně vynaloženy miliardy hřiven. Ukrajinská právnička Martina Boguslavetsová z nevládní organizace Institute of Legislative Ideas v Kyjevě upozornila na řadu podezřelých smluv s fiktivními společnostmi, které byly podepsány bez výběrového řízení.

 

»Nebyla žádná první obranná linie. Viděli jsme to. Rusové prostě přišli. Prostě vešli, žádná minová pole,« řekl k postupu Rusů u Charkova Denys Jaroslavskyj, velitel zvláštní průzkumné jednotky. Svá slova pak dokázal záběry z dronů. Dodal, že ukrajinští představitelé tvrdili, že obranné prvky jsou za velké peníze budovány. Žádné tam ale nebyly. »Buď to byla neschopnost, nebo korupce. To není jenom selhání, to je zrada,« řekl Jaroslavskyj.

»Samozřejmě že jsem naštvaný. Když jsme o toto území bojovali v roce 2022, ztratili jsme tisíce lidí. Nasadili jsme svoje životy. A teď, protože někdo nepostavil opevnění, tak zase ztrácíme lidi,« vyjádřil se pro BBC.

 

Může být pokračující korupce na Ukrajině, která byla jasně patrná a ve velkém zdokumentována už před počátkem konfliktu, jedním z důvodu názorového veletoče prezidenta Pavla a ministryně Černochové? Já si znovu musím jen povzdechnout a znovu se ptát – co trvalo vládní garnituře tak dlouho? Bylo skutečně třeba rekordně navýšit náklady na zbrojení? Když jsou peníze potřeba třeba v sociálním systému a bude se zvyšovat hranice věku pro odchod do důchodu, s čímž mimochodem dříve souhlasilo i hnutí ANO!

 

A bohatší bohatnou

Navzdory patrné ekonomické krizi, kterou asi nejlépe demonstruje pokles ve spotřebě domácností, ale i ostatní velké skupiny – mimo zmiňované PPF – vykázaly obří zisky. Na finančních problémech běžných lidí totiž jako obvykle bohatnou především miliardáři. Zisk koncernu jednoho z nejbohatších Čechů Daniela Křetínského z jeho energetických firem činil za rok 2023 v přepočtu přes 180 miliard.

 

Historicky druhý nejvyšší zisk, přes 12 miliard pak vykázala investiční skupina Penta. Pentě loni k vysokým ziskům pomohlo především hospodaření sítě lékaren Dr. Max, které se meziročně podařilo navýšit čistý zisk o 40 %. Jak příznačné, že hospodaření společnosti rostlo i v období, kdy se tuzemský lékárenský trh musel vyrovnávat s výpadky některých klíčových léčiv. Jako vysvětlení se nabízí statistika Eurostatu, dle které v České republice zdražily léky od roku 2015 nejvíc v celé Evropě. Na to však ministerstvo zdravotnictví v čele s ministrem Válkem reagovalo slovy, že jsou u nás naopak léky ještě příliš levné. Pak se tu nemá dařit miliardářům na úkor obyčejných lidí, v tomto případě ještě těch, kteří se vyrovnávají s nemocí. Rekordně stoupl také zisk skupiny J&T Finance Group, který vyskočil o 71 % na 7 miliard korun.

 

A zatímco podle Eurostatu máme kromě nejvyššího zdražení léků také nejdražší elektřinu s ohledem na kupní sílu, představenstvo ČEZu si za dobře odvedenou práci taktéž rozdělovalo milionové odměny. Sedm členů představenstva energetické společnosti si loni rozdělilo celkem 135 milionů korun, přičemž generální ředitel Daniel Beneš sám loni inkasoval 35 milionů. V této souvislosti jen připomenu, že většinovým akcionářem ČEZu je stát a ministr Síkela loni na podzim jen zoufale rozhazoval rukama, když některým domácnostem elektřina skokově zdražila až o 70 procent.

 

Asi tedy nikoho nepřekvapí, že zatím co miliardáři rekordně bohatnou a šéfové energetických koncernů si rozdělují stamilionové prémie, ceny komodit pro občany čeká další růst. Čeho je málo, to je drahé a roky odkládání řešení bytové krize napříč vládami bude podle odborníků resultovat v další zdražování nemovitostí. Jejich ceny se tak dostanou na novou maximální výši.

 

Mladí nemají kde bydlet

Právě drahé bydlení je přitom podle posledního průzkumu společnosti Deloitte tím, co mladé Čechy trápí úplně nejvíc, dokonce více než válka nebo klimatická krize. Rostoucích nákladů na pořízení či pronájem nemovitostí se obává více než třetina dotázaných. Postoj Fialovy vlády k obavám mladých však dokonale demonstruje skutečnost, že projednávání zákona o podpoře bydlení vláda přerušila a není jasné, kdy se k němu vrátí. Důvodem jsou koaliční spory o konkrétní podobě zákona. Předmětem sporu je především vznik 200 nových úřednických míst, který prosazují Piráti. Bytová nouze přitom podle vládních odhadů doléhá až na 1,6 milionu Čechů a jejich počet se neustále zvyšuje, když výše vyplácených dávek na bydlení se za loňský rok zdvojnásobila na 18 miliard. Znovu se tak ukazuje, že pětikoaliční slepenec není schopen se efektivně dohodnout ani na elementárních věcech a raději nechá přes milion a půl lidí na holičkách, čímž do budoucna ještě více zatíží státní rozpočet. Přijďte ve volbách do Evropského parlamentu 7. a 8. června vzkázat Fialově vládě, že už opravdu STAČILO!

 

Nakonec mi ještě jednou dovolte pogratulovat našemu hokejovému týmu za skvělý výkon. Na ledě se jim podařilo porazit Fialu z konkurenčního týmu. Teď pojďme porazit toho našeho Fialu ve volbách!

 

 

 

Odkaz na aktuální video naleznete zde: https://www.youtube.com/watch?v=rINQzUOLETs

 

Skandální prohlášení prezidenta P. Pavla: https://www.facebook.com/reel/1477816089611295

 

Rozhovor pro XTV s Alex Mynářovou: https://www.youtube.com/watch?v=L6VzvorlpkU

 

Rozhovor pro Mladou frontu DNES: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/katerina-konecna-kscm-koalice-stacilo-europarlament-volby.A240526_184103_domaci_pari

 

Rozhovor pro Parlamentní listy:  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/-Sklizi-co-zaseli-Konecna-k-nenavistne-kavarne-Vzpomnela-cemu-malem-tleskali-755867

 

 


I v dalším týdnu bude možnost setkat se s kandidáty a kandidátkami uskupení STAČILO!:

 

Dnes, tedy v úterý 28. května, jsou to Klatovy a Rakovník.

 

Ve středu 29. května pak budeme v Chomutově a Mostě.

 

Ve čtvrtek 30. května nás čekají Teplice a Děčín.

 

A týden uzavřeme v pátek 31. května v Jablonci nad Nisou a České Lípě.

 

Přesná místa a časy najdete na www.stacilo.cz

 

 

 

Podpořit kampaň uskupení STAČILO! můžete také zakoupením propagačních předmětů s naším logem: https://eshop.futura.cz/kategorie-produktu/stacilo/

 

 

S pozdravem