Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

15. týden

Karel Kuboš

Bez obalu 15/2024

 

Navrhla jsem snížení platů europoslanců. Odmítli to

Minulý týden byl v Evropském parlamentu skutečně nabitý. Většina pozornosti byla zaměřena na nově schválený migrační pakt, a to z dobrých důvodů, neboť jeho dopady budou s největší pravděpodobností pro Českou republiku skutečně tragické, pokud se nově zvolenému parlamentu a jím zvolené Komisi nepodaří tento pakt včas zrušit. I proto jsou volby do Evropského parlamentu nesmírně důležité, neboť na současnou českou vládu národní zrady vedenou Petrem Fialou se skutečně spolehnout nemůžeme a je důležité, aby občané České republiky našli zastání alespoň v nově zvolených poslancích.

 

Nechtějí se přiblížit občanům

Migrační pakt však nebylo jediné téma, kterým se Evropský parlament minulý týden zabýval. Médii již neproběhla zpráva o tom, že europoslanci neschválili můj návrh snížit si platy. Asi se domnívají, že odvádějí až příliš dobrou práci a extrémně vysoké odměny jsou zasloužené. Já bych však byla radši, aby i europoslanci sestoupili na zem a zkusili žít s výdělky, jaké dostávají běžní zaměstnanci, a navrhla jsem proto snížení našich platů o 50 %. I většina českých europoslanců však dala najevo, že si na peníze rozhodně sáhnout nenechá.

 

Mezi nimi jsou nepřekvapivě všichni poslanci ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Pirátů, STAN, i polovina poslanců kterou do Bruselu poslal Andrej Babiš. Peníze však rozhodně nesmrdí ani Ivanu Davidovi z SPD, který také již tradičně hlasoval proti snížení platů. Zajímavé ovšem může také být, že z přibližně 120 hlasujících sociálních demokratů, tedy lidí, kteří o sobě tvrdí že stojí na straně pracujících lidí, hlasoval pro snížení svého platu pouze jeden jediný europoslanec pocházející z Francie, drtivá většina sociálních demokratů byla proti a pár se jich zdrželo. Česká Sociální Demokracie si tedy vybrala skutečně ten správný tým, za který kopat, ale ostatně vzletná slova a ostudné činy jsou již mezi sociálními demokraty historickou tradicí. Vzpomeňme jen na všechny vlády, kterým SOCDEM, dříve ČSSD, předsedala a co se jim ve skutečnosti pro obyčejné lidi podařilo prosadit.

 

 

Celkově pro snížení poslaneckých platů hlasovalo pouze 58 z 602 přítomných zástupců. Většina z nich byla ze skupiny Levice a další početnou část tvořili nezařazení poslanci. Z pravicové Lidové strany, kde jsou zastoupeny TOP 09, KDU-ČSL a STAN a pravicové Identity a Demokracie, kde má své zastoupení SPD, nehlasoval pro snížení byť jen jediný poslanec. I vzhledem k tomu, že byl den předtím schválen právě migrační pakt, toto považuji za skutečnou ostudu.

 

Jurečka zase proti pracujícím

Antisociálně se ovšem v minulém týdnu nezachovali pouze poslanci Evropského parlamentu. Pohrdání obyčejnými pracujícími lidmi znovu prokázal i lidovecký ministr práce Marian Jurečka. Ten v tomto týdnu hodlá představit novelu zákoníku práce, která zaměstnavatelům ulehčí zbavit se nepotřebných zaměstnanců. Dvouměsíční výpovědní lhůta se zkrátí na měsíc, na druhou stranu zkušební lhůta se protáhne ze tří měsíců na čtyři. Noví zaměstnanci tak budou déle čekat na výhody, které zaměstnavatelé mnohdy slibují až po skončení zkušební lhůty. Zároveň zaměstnavatelé budou mít delší čas na to se zaměstnanců zbavit bez udání důvodu.

 

Změny mají nastat také v oblasti podpory v nezaměstnanosti. Lidé, kteří si do půl roku od konce v práci nenajdou nové zaměstnání, dle Jurečkovy novely skončí s úplným minimem. Jurečka zde argumentuje tím, že je normální najít si novou práci do půl roku. Že tyto změny mohou negativně dopadnout na nejzranitelnější obyvatele, kteří by si práci najít chtěli, ale z různých důvodů se jim to nedaří, už je mu ale zřejmě jedno.

 

Závěrem ještě gratulace Petru Fialovi k tomu, že jej kongres ODS jakožto jediného kandidáta opětovně zvolil do čela strany. To, že je s jeho vládou nespokojeno až 900 tisíc voličů vládní koalice, zřejmě vadilo jen stovce delegátů, kteří se raději rozhodli nehlasovat. Na druhou stranu Občanská demokratická strana je tak vyprázdněná, že za místopředsedu zvolila i usvědčeného dezinformátora Alexandra Vondru, který v přímém přenosu napadl smyšleným dopisem našeho kandidáta a exprezidenta Agrární komory Zdeňka Jandejska. Do vedení ODS nově míří také poslankyně Eva Decroix. Ta si zase z fotobanky vypůjčila důchodce Václava, který jí děkoval za to, že mu vláda snížila důchod. Opravdu důvěryhodná partička, co povede nejsilnější vládní stranu.

 

Chciválkovská dezinformace

Známý český historik Jan Rychlík se rozhodl zkreslit historii, jen aby mohl podpořit válku na Ukrajině a odsoudit slovenskou vládu. 12. dubna mu deník Právo – kdysi Rudé – vydalo komentář s názvem »I slovenské volby ukazují, jak Kreml sází na mírovou kartu«.  Hned v úvodu svého článku pan Rychlík prohlásil, že »Slovenské prezidentské volby vyhrál Peter Pellegrini, protože strašil občany válkou«. To samozřejmě není pravda, ale je fakt, že Pellegrini podpořil slovenskou vládu v jejím rozhodnutí neposlat na Ukrajinu ze státních skladů ani náboj.

 

To se panu Rychlíkovi nelíbí, neboť on je přesvědčen, že »právě dodávky zbraní Ukrajině a její podpora jsou nejlepší zárukou míru…«. Tento argument je postavený na absurdním paradoxu, že míru a klidu lze dosáhnout tím, že pomůžeme prodloužit válku, díky níž budou zabity další tisíce lidí a Ukrajina bude zcela zničena. Rychlík si pomáhá berličkou, že Moskva vždy podporovala »tzv. světové hnutí obránců míru s cílem rozložit západní Evropu«. A pak bez jakýchkoli důkazů tvrdí, že »miliony lidí, kteří podepsali stockholmskou výzvu za zákaz atomových zbraní…naletěly Moskvě a sehrály roli užitečných idiotů.«

 

Historik Rychlík si nevšiml historického faktu, že západní mírové hnutí bylo diferencované a jeho významná část prosazovala jak demilitarizaci Západu, tak i demokratizaci Východu, například britská END (European Nuclear Disarmament), nebo holandská IKV (Interchurch Peace Council) či americká Peace and Democracy East and West. Nebo že by to nevěděl? Či dokonce záměrně vynechal? V prvním případě by si pan historik měl doplnit vzdělání, nebo se za historika nevydávat, v tom druhém by se neměl označovat za historika, ale propagandistu.

 

Takzvaný historik Rychlík ve svém ideologickém zanícení ignoruje v rámci svých tvrzení o roku 1968 i práce svých kolegů. V březnu 1985 adresovalo 24 známých chartistů, mezi nimiž byl i Václav Havel, západnímu mírovému kongresu END v Amsterodamu svou známou Pražskou výzvu, v níž vyzvali k ukončení studené války, i k »rozpuštění jak NATO, tak Varšavské smlouvy, ke stažení a odstranění všech jaderných zbraní z celé Evropy i k odchodu vojenských jednotek USA a SSSR z území jejich evropských spojenců«. Na tuto Výzvu pozitivně reagovalo mnoho západních mírových organizací. Je neuvěřitelné, že si toho historik Rychlík nevšiml.

 

Podle Rychlíka je spolupráce se Slovenskem na mezinárodním poli »nyní těžko možná, když Bratislava chce provádět politiku ´všech azimutů´ a prosazuje ´mírové jednání mezi Moskvou a Kyjevem´«. Fakt, že diplomatické jednání o příměří a pak o míru je jediný možný způsob, jak ukončit bratrovražednou válku na Ukrajině, neboť vojenské řešení konfliktu neexistuje, dnes už tvrdí nejen slovenská vláda, ale například i nedávný nejvyšší americký generál Mark Milley či známý americký politolog a historik Dr. George Friedman.

 

 

 

Odkaz na aktuální video naleznete zde: https://www.youtube.com/watch?v=ZmWu5wnvZUs

 

Sestřih superdebaty lídrů pro evropské volby na CNN Prima News: https://www.youtube.com/watch?v=JoZlydgMfzQ

 

Video k hlasování o migračním paktu: https://www.youtube.com/watch?v=e86TkS7bab8

 

Aktuální rozhovor pro Parlamentní listy: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/-Zdecimovat-jednu-generaci-ceskeho-naroda-Bylo-to-potreba-Konecna-se-neudrzela-753688

 


Dovoluji si Vás pozvat na nejbližší debaty:

  • Úterý 16.4. – TŘEBÍČ – od 16:00 hod. v Kulturním domě Českého zahrádkářského svazu (Švabinského 47)

Hosté: Jana Turoňová, Milan Krajča, Petra Rédová, Jarmila Dubravská, Jan Skalický, Zdeněk Jandejsek a blogger Vidlák.

  • Středa 17.4. – LIBEREC – od 16:00 hod. v libereckém Koloseu ( Svobody 83, 460 01 Liberec-Nové Pavlovice)

Hosté: Milan Krajča, Petra Rédová, Jan Skalický, Michal Klusáček a blogger Vidlák.

  • Pátek 19.4. – HLUBOČKY – od 17:00 hod. v restauraci U Ervína (Olomoucká 31)

Hosté: Petra Rédová a blogger Vidlák.

  • A dále se můžete těšit na debatu v Ostrožské Nové Vsi (26.4.) a Ústí nad Orlicí (29.4.) a na skvělou Roadshow našich kandidátů, která startuje 1. května v Ostravě!

 

V sobotu 20. dubna se budu rovněž účastnit odborného semináře v Brně, který bude probíhat od 10 hod. v Kulturním centru Líšeň „Dělňák“ na ul. Klajdovská č. 28. Spolu se mnou se můžete těšit na Josefa Skálu, Petru Rédovou, Radima Valenčíka, Petra Bureše a Jaroslava Šulce.

 

Podpořit kampaň uskupení STAČILO! můžete také zakoupením propagačních předmětů s naším logem: https://eshop.futura.cz/kategorie-produktu/stacilo/

 

 

S pozdravem

Kateřina Konečná