Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

(název)

Karel Kuboš

Bez obalu 10/2024 SPECIÁL

 

Petr Fiala se ukázal jako nekompetentní hulvát

Skutečnost, že premiér Petr Fiala je nekompetentní a vede nekompetentní vládu, jsem tu zdůrazňovala mnohokrát. Tentokrát však překvapil výletem do zahraniční politiky, kde se projevil nejen jako příslovečný slon v diplomatickém porcelánu, ale ukázal se jako zcela nekompetentní hulvát.

 

Fiala se neuměl smířit s faktem, že zatímco jeho vláda nejen posílá zbraně na Ukrajinu, ale vyjednala i nákup 800 000 dělostřeleckých granátů ze států mimo EU, tak premiér sousedního Slovenska Robert Fico získal jasnou podporu většiny obyvatel své země odmítnutím vojenské pomoci Ukrajině a výzvou k příměří a k zahájení mírových jednání. Premiér ČR se proto zcela jednostranně rozhodl dát najevo svůj nesouhlas s ukončením války oznámením, že česká vláda přerušuje veškerá společná mezivládní jednání se Slovenskem. Takovéhoto bezprecedentního kroku se nedopustila žádná předchozí česká vláda, ani v době rozporů s bývalým premiérem Mečiarem.

 

Ohrozil dobré vztahy se Slovenskem!

Ráda bych také připomenula, že premiér Fiala je se svým názorem na pokračování války v menšině i v rámci českých občanů. Nedávný průzkum totiž ukázal, že 69 % našich občanů si přeje ukončení konfliktu za jakoukoli cenu. Myslím, že mírová jednání jsou ideální cestou k ukončení bojů.

 

Fiala se rozhodl ohrozit tradiční nesmírně úzké vztahy mezi oběma státy ve všech oblastech, od příbuzenských a kulturních vztahů až po spolupráci například v dopravě, energetice, zemědělství či v obchodu. Premiér Fico reagoval velice státnicky a smířlivými slovy vysvětlil, že on a jeho vláda »nikdy nebude hluboké slovensko-české vztahy vystavovat žádnému ohrožení«. Hloupý pokus českého premiéra vrazit slovenskému partnerovi políček za prosazování míru na Ukrajině se vrátil do Strakovky jako bumerang. K ostudnému kroku české vlády se žádná další vláda nepřidala a Fiala se octl v mezinárodní izolaci.

 

Na celém světě se běžně respektují výsledky voleb. Civilizovaní státníci se scházejí a jednají i se státníky, s nimiž mají rozdílné politické názory. V některých případech se tuto rozdílnost rozhodnou podtrhnout i současným setkáním s představiteli opozice v dané zemi. Asi nejznámější je příklad francouzského prezidenta Mitterranda, který v prosinci 1988 přijel jako první prezident Francie od založení Československa v roce 1918 a při té příležitosti se sešel i s chartisty Václavem Havlem, Petrem Uhlem a dalšími. Ovšem vůbec ho nenapadlo, že by se neměl den před snídaní s disidenty sejít s prezidentem Husákem na Hradě či dokonce odmítat veškerá vládní jednání.

 

Takového diplomatického faux pax se dopustil premiér Fiala, který okázale přijal šéfa slovenské opozice Michala Šimečku, a nechal si vysvětlit, že prý Fico není Slovensko. Je smutné, že podobný názor prosazuje i bývalý ministr zahraničí za ČSSD/SOCDEM Tomáš Petříček, který »pozici Česka« vnímá jako »logickou«. Bývalý sociálně demokratický ministr zahraničí, stejně jako vládní politici a novináři, dokonce odmítl i setkání slovenského ministra zahraničí Juraje Blanára s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj konference v tureckém Istanbulu, což prý jen »pomohlo ruské propagandě, než aby přispělo k hledání řešení konfliktu«.  Krátkou schůzku inicioval Lavrov, který chtěl pochopitelně na vlastní uši slyšet, jak si Slovensko představuje mírové jednání. O tom, že se ministr Blanár na téže konferenci setkal dokonce i s palestinským ministrem – na papíře levicový – Petříček raději pomlčel. Chápu ale, že flek poradce, který získal zřejmě za to, že jeho SOCDEM naprosto iracionálně podporovala do prezidentského úřadu kandidáta pravicové pětikoalice Petra Pavla, je cennější než nějaká hodnotová politika.

 

Mírová konference na spadnutí

Mimochodem předseda Sněmovny reprezentantů USA Mike Johnson uvítal turecký návrh na svolání mírové konference s účastí Ukrajiny i Ruska. Sejde se tedy i s ruským ministrem zahraničí Lavrovem. Nevím, jak se premiérovi Fialovi líbily titulky, které hovoří o prohlášení papeže Františka, který měl prohlásit, že Ukrajina by měla mít odvahu vyvěsit bílou vlajku a zahájit mírová jednání.

 

Snad nebude česká vláda kvůli tomu zvažovat zmrazení vztahů s USA i Vatikánem

Fiala se postaral o českou světovou ostudu pravděpodobně i ve snaze ovlivnit slovenské prezidentské volby, jejichž první kolo proběhne již 23. března. Všeobecně respektovaný princip nevměšování se do vnitřních záležitostí jiných států je českému premiérovi evidentně cizí. Pro něj je důležitější, aby ve druhém kole nezvítězil Ficův spojenec, šéf parlamentu Peter Pellegrini, který rovněž nepodporuje válku na Ukrajině.

 

Česká média se zachovala charakteristicky, a tak citovala jen pozitivní ohlasy ze strany slovenských opozičních politiků a jim oddaných novinářů z Denníku N, SME apod. České veřejnosti se tedy servíroval zas jen zcela zkreslený obraz nesporné sabotáže vzájemných vztahů, v níž premiér Fiala sehrál roli vskutku komické figurky.

 

Československý Mír a spravedlnost?

Ficova snaha podpořit mírové řešení vojenského konfliktu na Ukrajině však nalézá v České republice i pozitivní odezvu. V těchto dnech probíhají rozhovory mezi českou mírovou iniciativou Mír a spravedlnost a obdobnou slovenskou iniciativou Sjednocení za mír, které povedou k úzké spolupráci a ke společné česko-slovenské mírové konferenci, která by mohla proběhnout v létě v Bratislavě pod záštitou nejvyšších slovenských představitelů.

 

Ostatně i z pozice poslankyně Evropského parlamentu jsem předložila či podpořila celou řadu výzev k aktivní mírové roli Evropské unie v ukrajinském konfliktu. Bylo pro mě však velmi nepříjemné překvapení, když jsem v podpoře těchto iniciativ zůstala v hlasování sama a nepřipojili se k tomu europoslanci ostatních stran z České republiky. Válka je jim asi bližší.

 

 

 

Odkaz na aktuální video naleznete zde: https://www.youtube.com/watch?v=14MZWuzB-CI

 

Hodnocení 1. roku Petra Pavla v úřadu prezidenta, které jinde nezaznělo: https://www.youtube.com/watch?v=Qe31dF3LFDk&t

 

Společné prohlášení ze setkání na česko-slovenské hranici: https://www.youtube.com/watch?v=uYfDJFzVv9g&t

 

Okamura lže a tříští opozici:  https://www.youtube.com/watch?v=RR5RnxW4wdM&t

 


Dovoluji si Vás pozvat na nejbližší debaty:

  • Pátek 15.3. – VSETÍN – od 16:00 hod. v Domě kultury (Svárov 1055, Vsetín).
    Hosté: Marie Pěnčíková, Petra Rédová a blogger Vidlák.
  • Pondělí 18.3. – JIHLAVA – od 18:00 hod. v Dělnickém domě (Žižkova 1696).
    Hosté: Jana Turoňová, Milan Krajča, Jan Skalický.
  • Úterý 19.3. – NERATOVICE – od 16:00 hod. v restauraci U Stejskalů (Kpt. Jaroše 235).
    Hosté: Jana Turoňová, Milan Krajča, Jan Skalický.
  • A dále se můžete těšit na debatu v Mladé Boleslavi (21.3.), Rychnově nad Kněžnou (2.4.), Plzni (3.4.) a na mnohých dalších místech.

 

 

Připomínám, že KSČM i uskupení STAČILO! sbírá podpisy pod petici proti korespondenční volbě. Stáhnout si formulář můžete zde: https://www.kscm.cz/wp-content/uploads/Petice-proti-zavedeni-korespondencni-volby.pdf následně vytisknout, podepsat (ideálně i s rodinou a přáteli) a poslat zpět na uvedenou adresu. Podepsat petici můžete také elektronicky zde: https://gov.cz/e-petice/580-petice-proti-zavedeni-tzv-korespondencni-volby

 

Podpořit kampaň uskupení STAČILO! můžete také zakoupením propagačních předmětů s naším logem: https://eshop.futura.cz/kategorie-produktu/stacilo/