Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

45 bez obalu

Karel Kuboš

Bez obalu 45/2023

 

Fiala se rozhodl uvrhnout do energetické bídy co nejvíc domácností

Eurostat v minulém týdnu zveřejnil data k cenám plynu v evropských zemích za první pololetí letošního roku. A jak asi všichni tušíte – tato data, která jsou výsledkem neschopnosti Fialovy vlády, jsou pro Českou republiku alarmující. Cena plynu za kWh u nás meziročně vzrostla o 57 % a ze zemí V4 platí lidé u nás nejvíc. A to tak, že výrazně. Na Slovensku se za kWh platí zhruba polovina toho, co u nás, Maďaři pak neplatí ani třetinu. U elektřiny je situace obdobná. Zatímco Poláci i Slováci platí poloviční ceny, Maďaři jsou oproti nám opět někde na třetině. Na vině je opět nejvyšší meziroční nárůst cen, v případě elektřiny o 26 % za první pololetí tohoto roku. K tomuto nárůstu tak došlo v období Fialovy vlády, a premiér se tak v tomto případě nemůže donekonečna vymlouvat na předchozí vlády.

 

Toto jsou oficiální data, která dokládají neschopnost této vlády jednat a hájit tak ekonomické zájmy obyvatel této země. Když Eurostat v dubnu zveřejnil data za druhou polovinu loňského roku, byl nárůst cen plynu v České republice vůbec nejvyšší ze všech zemí EU. Tehdy se proti nim Fiala ohradil s tím, že jsou to čísla zavádějící a do podobného sporu se s experty dostal premiér i nyní. Od začátku příštího roku totiž vláda končí s dotováním cen energií, a i když se nám všem Fiala snaží namluvit, že zdražování nebude dramatické, podle odborníků dojde na přesný opak. Zdražit má silová elektřina, vrátí se poplatky za obnovitelné zdroje a taktéž se více než dvakrát zvýší platby za služby přenosové soustavy. V obou případech to jsou poplatky, které lidé v některých jiných zemích vůbec neplatí. Výrazné zvýšení, navzdory Fialovým slovům, predikuje také Energetický regulační úřad, podle kterého se české domácnosti musí připravit na zdražení asi 1400 korun za MWh. Vládě tak evidentně nestačí, že už teď u nás za elektřinu platíme 2x až 3x víc než zbylé země V4.

 

Fialův kabinet se rozhodl od příštího roku dostat do energetické bídy co nejvíc domácností v České republice. A to i svou neobratnou zahraniční politikou. Den před odletem na Blízký východ totiž padla mise ministra Síkely, který měl v Saúdské Arábii jednat mimo jiné o dodávkách ropy, která by u nás nahradila ropu ruskou. I když bylo jednání dlouho předem chystané, Saúdové jej na poslední chvíli odvolali. Čeští politici si nepomohli řečmi o vystoupení z OSN či focením se na proizraelské demonstraci. Vláda tak propásla další příležitost k důležitému obchodnímu i geopolitickému jednání, které mohlo pomoci negativní trend nárůstu cen energií zvrátit. Před ekonomickými zájmy chudnoucích obyvatel tak znovu zástupci pětikoalice upřednostnili své vlastní PR.

 

Lidé nemají za co nakupovat

Jak chce potom ale pětikoalice nastartovat českou ekonomiku, když u nás lidé platí ve srovnání se sousedy za energie dvojnásobek a nezbývá jim na jiné výdaje? Právě ceny energií u nás spouštějí sérii efektů, kvůli kterým je Česká republika jedinou – opakuji JEDINOU – zemí EU, jejíž ekonomika ještě stále nedosáhla úrovně před pandemií covid-19. I v tomhle bohužel držíme smutný primát. Podle dat ČSÚ meziročně klesl hrubý domácí produkt o 0,6 procenta, pokles naše ekonomika zaznamenala také mezičtvrtletně, když ve třetím čtvrtletí poklesla o 0,3 procenta ve srovnání se druhým kvartálem tohoto roku. Z dat ČSÚ je patrné, že se v Česku nedaří průmyslu, obchodu, dopravě, ubytování ani pohostinství.

 

Je to logické. Spousta lidí zkrátka nemá za co nakupovat, když jim platy sotva vyjdou na poplatky spojené s chodem domácnosti. Za překvapivě silný označuje propad spotřeby českých domácností ve srovnání s ostatními zeměmi EU také hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. A právě propad spotřeby začíná mít dopad také na nezaměstnanost, která ve třetím čtvrtletí oproti posledním datům o 0,7 % vzrostla. Reálná mzda se navíc propadá už sedm čtvrtletí za sebou, což je nejdéle v historii samostatné republiky, a podle Seidlera aktuální výsledky ekonomiky snižují i výhled pro hospodářský růst v příštím roce, ve kterém budou lidé v České republice znovu o kus chudší, kromě výrazně zdražujících energií také kvůli dopadům konsolidačního balíčku.

 

A vládě ani tohle nestačí. Nejen, že chce lidi dostat na mizinu, ale zdá se, že chce i to, aby to všichni věděli. Jak jinak si vysvětlit, že Sněmovnou bez jakékoliv diskuse prošla kontroverzní změna, kvůli které dojde k prolomení bankovního tajemství, aby Úřady práce získaly pravomoc nahlížet na bankovní údaje lidí, ale i jejich rodinných příslušníků? Tento návrh se navíc dostal do novely zákona jako pozměňovací návrh tak, aby se o něm, pokud možno, co nejméně vědělo a psalo. Návrh hojně začali kritizovat právníci s tím, že přece není možné, aby úředník mohl žádat o výpis účtu určitého člověka bez jeho souhlasu jen proto, že jeho příbuzný má zažádáno o státní sociální podporu. Podle ministra Jurečky je však takovýto razantní zásah do soukromí všech lidí v České republice v pořádku. Pokud nyní bude mít stát přístup k vašemu bankovnímu účtu a uvidí, za co vše utrácíte, může si o vás zjistit prakticky cokoliv. Tím, že návrh byl přijat pouze jako pozměňovací návrh, tak vláda obešla Úřad pro ochranu osobních údajů, a udělala tak bezprecedentní krok vstříc systému, ve kterém na nás bude dohlížet velký bratr. A média? Mlčí.

 

Další skandály pětikoalice

Stejně jako o dalších skandálech politiků pětikoalice, které v minulém týdnu vypluly na povrch. Poslankyně Šebelová ze STANu totiž ještě jako starostka obce Kunčice pod Ondřejníkem vzala pro obec dvacetimilionový úvěr od České spořitelny. Nic divného, kdyby za banku nepodepsal smlouvu její bratr. Holt, co je doma, to se počítá, a na uzavření dvacetimilionové smlouvy bratr bankéř rozhodně škodný nebyl.

 

V podobném duchu očividně přemýšlí i další zástupce STANu, ministr pro Evropské záležitosti Martin Dvořák, jehož syn Adam si našel místo na Úřadě vlády a čtyři měsíce dokonce spadal do sekce, které šéfoval jeho otec. Plat Dvořákova syna pak Úřad vlády odmítá zveřejnit. Asi abychom nevěděli, kolik všem těm poradcům z řad rodinných příslušníků STAN a ODS z našich daní platíme. Zkrátka transparentní stát v podání pětikoalice – o občanech vědět ideálně všechno, co se však děje za zdmi paláců, je v režimu přísně tajné. Jen pro úplnost – Dvořák mladší nyní pracuje na oddělení přímo podřízeném Fialovi…

 

Aféra rodiny Bidenových

V zahraničí to není o moc lepší. I když reflektory médií se teď více soustředí na Izrael než na Ukrajinu, s blížícími se prezidentskými volbami v USA – primárky začnou již v lednu 2024 – se množí důkazy, že velkou roli ve volbách bude hrát problematika korupce na Ukrajině a role rodiny samotného prezidenta Bidena.

Před několika dny prolomil své mlčení bývalý vyšetřovatel Scott Brady, který popsal, jak mu od roku 2018 Ministerstvo spravedlnosti USA i vysocí činitelé FBI házeli klacky pod nohy a znemožňovali mu dokončit vyšetřování role prezidentova syna Huntera z doby, kdy byl ve vedení ukrajinské energetické firmy Burisma, která čelila podezření z korupce. Podle tohoto vyšetřovatele Bradyho firma zaplatila Hunterovi a i jeho otci, který byl v té době viceprezidentem USA, každému 5 milionů USD, aby ji »ochránili před všemi druhy problémů«. Majitel Burismy Nikolaj Zločevsky potvrdil, že peníze Bidenům vyplatil, aby ho mj. zbavili tehdejšího ukrajinského prokurátora Viktora Šokina, což se nakonec po přímé intervenci Joe Bidena u prezidenta Porošenka skutečně na jaře 2016 stalo. Šokin nyní potvrdil, že Biden dal Porošenkovi nůž na krk a vydíral ho sdělením, že »pokud generálního prokurátora nevyhodí, nedostane Ukrajina slibovanou částku«. To potvrdil i Hunterův tehdejší obchodní partner Devin Archer. Demokraté z okolí prezidenta kontrovali tvrzením, že prokurátor Šokin byl vyhozen, protože sabotoval vyšetřování korupce.

Poté, co nedávno získala Republikánská strana většinu v Kongresu, ustavila vyšetřovací komisi, která zjistila, že Bidenova rodina získala více než 20 milionů USD z obchodních transakcí s Čínou, Ukrajinou, Ruskem a Rumunskem, k čemuž využila mocenského postavení právě Joe Bidena. Ukrajinské Burismě například stačilo, že během jednání Hunter zatelefonoval svému otci a pustil na hlasitý odposlech jejich konverzaci. I když ta byla jen o rodinných záležitostech, Hunter tím prokázal své mocenské kontakty.

Prokuratura potvrdila, že před časem nabídli Hunterovi Bidenovi lukrativní dohodu, podle níž se přiznal, že se vyhnul úhradě daní ve výši 2,2 milionů USD výměnou za ujištění, že nebude stíhán za to, že ve snaze získat revolver v říjnu 2018 lhal, že v té době nebral drogy. Neměl být stíhán dokonce ani za praní špinavých peněz. Dohoda však nenašla pochopení u soudkyně a Hunter Biden vzápětí změnil výpověď a prohlásil, že je nevinen. A vyšetřování tak pokračuje. Hunterovi velmi škodí skutečnost, že si v opravně zapomněl svůj notebook, v němž vyšetřovatelé našli 103 000 SMSek, 154 000 emailů a více než 200 fotografií, které údajně prokazují jeho vinu.
Minulý měsíc jeden z republikánských kandidátů na prezidenta Vivek Ramaswamy přímo propojil současnou americkou politiku vůči ukrajinskému konfliktu s korupcí Bidenovy rodiny. A ujistil, že to bude jedno z témat prezidentské kampaně.

Nyní USA vydaly 22stránkový dokument, kde popisují kroky, které by měly pomoci Kyjevu v boji proti korupci. Ovšem v neveřejné verzi tohoto dokumentu, která je údajně třikrát delší a podrobnější, dala Bidenova administrativa jasně najevo, že má z rozsáhlé korupce na Ukrajině obavu, aby jejím prozrazením nepřišel Kyjev o podporu spojenců. Naprosto skandální. Tento dokument navíc prý obsahuje i detaily amerických cílů, včetně privatizace ukrajinských bank, a téma korupce prolíná celým dokumentem. Terčem je i korupce v ukrajinské armádě. Vyšetřuje se například podezření, že americké zbraně dodané Ukrajině se nalezly nyní v Gaze. Nyní vyšlo najevo, že už loni v červenci rezignovali tehdejší šéf Zpravodajské služby a Generální prokurátor kvůli prodeji západních zbraní zahraničním zájemcům.

 

Na tuto korupci upozornil i senátor Rand Paul, který prohlásil, že prezident Biden utajuje informace o tom, jak rozsáhlá je korupce na Ukrajině, která podle senátora patří k nejzkorumpovanějším státům na světě. Do toho Alexander Markovsky z newyorkského Centra pro výzkum politiky obvinil prezidenta Zelenského, že se na vojenském konfliktu osobně obohacuje. Americká média mluví o tom, že Zelenskyj od novinářů vyžaduje, aby o korupci nepsali, dokud probíhají boje.

V americkém politickém zákulisí se čím dál častěji spekuluje o tom, že by Zelenskyj neměl vyhrát prezidentské volby v roce 2024, a poukazuje se na to, že starosta Kyjeva Kličko je »rozumnější a racionálnější«, což bude zapotřebí, až se bude jednat o »rekonstrukci Ukrajiny« po válce. Ta by totiž, podle Zelenského, měla stát neuvěřitelných 600-800 miliard USD. Podle ukrajinské Nadace pro demokratické Iniciativy téměř 80 % Ukrajinců považuje Zelenského za zodpovědného za korupci ve vládě a v armádě.

 

Sledujte mě na Telegramu

Ještě jednou připomínám, že mám nově informační kanál i na Telegramu. Připojíte se jednoduše tím, že v této aplikaci na chytrém telefonu naklikáte moje jméno.

 

 

Odkaz na aktuální video naleznete zde: https://www.youtube.com/watch?v=llkTyH54oM4

 

Sestřih vystoupení v rámci velké politické debaty na CNN Prima News:  https://www.youtube.com/watch?v=l-dPBLuklCk

 

Jan Kavan ke Kateřině Konečné v rámci předávání cen Unie českých spisovatelů: https://www.youtube.com/watch?v=F35NA0Kn4HA

 

Lži kolem cen energií: https://www.youtube.com/watch?v=wJVF-IpblO0

 

 

Dovoluji si Vás rovněž pozvat na setkání:

–       Sobota 11. listopadu od 14:00 hod. v Ostravě, Masarykovo náměstí na shromáždění KTV Live.

–       Středa 15. listopadu od 17:00 hod. v Bruntále, v restauraci Pizza Donna Emona na ul. Dukelská 1884/7 proběhne tradiční debata s občany.

–       Čtvrtek 16. listopadu od 17:00 hod. v Havlíčkově Brodě, v penzionu Starr na ul. Žižkova 3070 další debata s občany.

–       Pondělí 20. listopadu od 16:00 hod. v Sokolově, v Městském domě kultury na ul. 5. května 655 rovněž debata s občany.