Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

28 týden bez obalu

Karel Kuboš

 

Bez obalu 27/2023 SPECIÁL – UTAJOVANÁ FAKTA UKRAJINY

 

O megakorupci a pošlapaných lidských právech se Zelenským nikdo nemluvil

Původně jsem pro Vás připravovala klasické Bez obalu, ale ve chvíli, kdy byla potvrzena návštěva prezidenta Ukrajiny Zelenského, jako by v redakcích našich médií vybuchla bomba a vše ostatní přestalo existovat. S ještě větší servilitou než obvykle přistupovala soukromá i ta veřejnoprávní média jak ke kontroverzní osobě samotného Zelenského, tak i k Ukrajině a tamnímu konfliktu, který má mnoho vrstev.

 

Mnohokrát zazněly proklamace o tom, jak se na Ukrajině bojuje za naše hodnoty. Pokud tedy mají být takové, že na Ukrajině bují korupce nevídaných rozměrů, jsou zakázány nepohodlné politické strany, pronásledováni kritici režimu, povoleny jen vybrané mediální domy a nad tím vším ční prezident namočený do skandálů se skrýváním majetku v daňových rájích, tak jsou to možná hodnoty, které stávající pětikoaliční politici uznávají. Nemyslím si ale, že by to měly být hodnoty, k nimž máme s úctou vzhlížet, posílat peníze, zbraně, munici a držet hubu a krok.

 

Kritiku záměrně ignorují

Pojďme se podívat na financování Ukrajiny. Není překvapující, že česká mainstreamová média zcela ignorovala vystoupení amerického novináře a zakladatele zpravodajského webu Grayzone pana Maxe Blumenthala v Radě bezpečnosti OSN. Blumenthal je známý a mnohokrát vyznamenaný novinář, autor knih a TV dokumentárních programů o válkách, včetně »Zabíjení v Gaze«. Blumenthal se v OSN podrobně zabýval americkou vojenskou pomocí Ukrajině a argumentoval, že její financování není vůbec transparentní.

 

Hned na začátku nedávné ukrajinské tzv. protiofenzívy oznámila CNN, že Ukrajina přišla o 16 amerických obrněných vozidel. Blumenthal to použil jako ilustrativní příklad. Pentagon jednoduše naúčtoval cenu za náhradní vozidla, celkem 325 miliónů USD, americkým daňovým poplatníkům. Veřejnost pochopitelně nebyla konzultována.

Blumenthalův zpravodajský web Grayzone, který je nezávislý od roku 2018, marně vyzýval vládu, aby provedla oficiální audit financování Ukrajiny. A tak Grayzone najal zkušenou bývalou vojenskou zpravodajku Heather Kaiserovou, veteránku válek v Afghanistánu a v Iráku, aby vedla audit finančních roků 2022 a 2023.

 

Miliardy nejdou na pomoc

Ten mj. zjistil, že téměř 4,5 milionů USD, tedy asi 100 milionů korun, bylo převedeno do Kyjeva z účtu amerického sociálního zabezpečení. Mnohem významnějších 4,5 miliardy dolarů (tedy astronomických 100 miliard korun) americké Agentury pro mezinárodní rozvoj bylo použito na úhradu ukrajinského dluhu americké investiční firmě BlackRock. Podle Blumenthala jen tyto transakce znamenaly, že každý americký poplatník zaplatil 30 USD. Desítky miliónů amerických byly dále zaplaceny soukromým firmám, včetně jedné v Gruzii a jednomu podnikateli v Kyjevě. 4,5 milionů amerických dolarů poskytl Pentagon Ukrajině na nákup nespecifických výbušnin z prostředků zkorumpované firmy »Atlantic Diving Supply«, kterou předseda senátního výboru pro ozbrojené složky pan Thorn Tillis zkritizoval za dlouhou »historii podvodů«.

Některé peníze pro Ukrajinu tam ani nedorazily a byly použity například na podporu rozpočtu jedné TV stanice v Torontu a jednoho silně ideologicky zabarveného výzkumného institutu v Polsku.

 

Audit dospěl k závěru, že velká část humanitární i vojenské pomoci Ukrajině jednoduše zmizí. A teď se podržte. Jen asi 30 % těchto prostředků se dostane až na frontu. Tedy méně než třetina veškeré pomoci! I šéf Interpolu varoval, že je nutné očekávat, že »část zaslaných zbraní se z Ukrajiny dostane do Evropy a dalších zemí« a to do rukou »kriminálních živlů«. Blumenthal připomněl, že i podle Západem financované Transparency International je Ukrajina jedna z nejzkorumpovanějších zemí na světě.

 

Blumenthal cituje i prezidenta Bidena, který v březnu 2022 prohlásil: »Představa, že tam pošleme letadla a ofenzivní tanky se jmenuje Třetí světová válka«. Ale o rok později Biden rozhodl poskytnout Ukrajině i bojové stíhačky F-16.

Investigativní novinář Blumenthal se rovněž odvolává na senátora Dicka Durbina, který tvrdil, že Ukrajina »doslova bojuje za svobodu a demokracii« a je nutné ji podporovat »jak dlouho to bude nutné«, jak dodal prezident Biden. A Blumenthal pokládá řečnickou otázku: »kde je ta demokracie, když Zelenský zakázal opoziční politické strany, kriminalizuje média svých oponentů, vězní politické rivaly, zatýká známé poslance a kněze, posílá zásahovku do Ortodoxních kostelů? A kde je demokracie ve věznění amerického občana Gonzala Liry, který zpochybnil oficiální verzi válečného úsilí?«

 

Ve svém projevu Blumenthal jmenoval i firmy, které nejvíce na válce vydělávají, například Lockheed Martin či Raytheon i známé politiky včetně ministra zahraničí Tony Blinkena a ministra obrany Lloyd Austina. A zmínil i velvyslankyni při OSN Lindu Thomas Greenfieldovou, která pracuje pro společnost Albright Stonebridge Group, jež vydělává na armádě a zpravodajských službách. Pro tyto lidi, zdůraznil Blumenthal, by diplomatické vyjednání míru znamenalo »konec dojné krávy ve výši 150 miliard USD americké pomoci Ukrajině«.

 

Blumenthalův zpravodajský web Grayzone vyvolal rovněž velkou pozornost zveřejněním nálezu švédského inženýra Erika Andersona, jehož loď Baltic Explorer objevila jen 5 metrů od trosek plynového potrubí Nord Stream potápěčskou botu, kterou používají potápěči amerického námořnictva.  26. září 2022 4 výbuchy rozervaly potrubí Nord Stream 1 a 2 v hodnotě 23 miliard USD a zničily tak dodávku plynu z Ruska do Německa. Pachatelé nebyli dosud identifikováni. Grayzone získala video záznamy, na nichž je jasně vidět černá a oranžová potápěčská bota. Grayzone uznává, že je zapotřebí dalšího šetření, aby se prověřil původ boty, ale zdůrazňuje, že lokalita, kde byla bota nalezena a její typ, jsou významnou stopou. Grayzone se rovněž pozastavuje nad zjištěním, že švédští vyšetřovatelé byli o nálezu boty informováni už v únoru, ale botu ani nevyzvedli a ani ji ve svých zprávách nikdy nezmínili.

 

»Hodnoty«, které nechceme

Během návštěvy Zelenského také nezaznělo ani slovo o lidských právech. Svět sleduje případ bratrů Kononovičových, kteří se stali spolu s mnoha dalšími vězni Zelenského režimu. Mají za sebou mučení, tvrdé výslechy tajnou policií a čelí všudypřítomné a řízené šikaně. Ukrajinský policejní důstojník dokonce na sociálních sítích vyzývá k jejich vraždě.

Opravdu jsou toto hodnoty, které máme podporovat? Opravdu je v tomto stavu moudré prohlašovat, že Ukrajina je prioritou české vlády a dodávat další a další zbraně? Válkychtiví novináři a politici, nebylo by na čase začít s námi občany hrát fair play a nezveřejňovat jen to, co se hodí do Vašeho vidění světa? Nemyslíte, že by to v boji proti dezinformacím pomohlo nejvíce? Ty dezinformace totiž nejvíce živíte Vy. Svou nekompetentností a selektivním přístupem k realitě!

 

 

 

Odkaz na aktuální video naleznete zde: https://www.youtube.com/watch?v=l20Vjz21VyE

 

Rozhovor pro Parlamentní listy: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Nastvani-na-vladu-Moc-to-tak-nevypada-Maji-obavy-co-by-pro-ne-ucast-ve-stavce-znamenala-varuje-Konecna-739114

 

Krásné léto přeje

Kateřina Konečná