Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

20. týden bez obalu

Karel Kuboš

 

Bez obalu 20/2023

Vážení čtenáři, milé čtenářky,

 

jednoznačnou politickou události minulého týdne bylo představení tzv. „úsporného balíčku“, ve kterém nám všem premiér Fiala sdělil, kdo vše v České republice v následujících letech zchudne a o kolik. Správě by se mimochodem měl jmenovat „úsporný balík na lidech“. Protože už nyní je naprosto jasné, že nový plán vlády dostane peníze z kapes všech občanů naší země. Nejvíce mají ovšem zaplatit zaměstnanci, důchodci a OSVČ. Odbory nazvaly balíček „destrukcí sociálního státu“ a věřím, že ke stávkové pohotovosti přibudou konečně i stávky.

Zatímco stále chybí jakákoli vize toho, jak by měl stát vydělat peníze. O tom, jak je dostat z lidí, má naopak pětidemoliční vláda naprosto jasno. Zvýší se hranice věku pro odchod do důchodu, zruší se školkovné, vzroste daň z nemovitosti, vyšší odvody čekají OSVČ, sníží se příspěvek na stavební spoření, zvýší se i daň z příjmu fyzických osob, připlatíme si za dálniční známky, dvojnásobná daň zdraží lidem pivo a zdraží také všechny nealkoholické nápoje i balená voda. Dokonce i ta kojenecká. Nezůstane tak prakticky nikdo, koho by se vládní škrty nedotkly. Snad kromě miliardářů, kteří paradoxně v týdnu, kdy většina obyvatelstva kvůli oznámeným škrtům rekordně zchudla, oznamují rekordní zisky. Na ty ale vláda nesáhla. Vrcholem pokrytectví bylo, když o úsporných opatřeních mluvila například Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank, tedy banky, která – stejně jako ostatní – zvýšila svůj čistý zisk o neuvěřitelných 60 % a zvýšila svá celková aktiva o 18 %. Že vládě není stydno nechat zástupce byznysu vydělávajícího miliardy mluvit o tom, jak si lidé mají utahovat opasky!

Všechno dražší

Pro občany v naší zemi bude opět dražší vychovávat děti, nedostupnější bude doprava autem, o bydlení si mladí budou moci nechat zdát ještě více než doposud, z výplaty jim stát sebere zase o kus víc a důchodu se mladší ročníky možná nedočkají. To vše v zemi, která se už nyní v řadě ukazatelů umisťuje ve srovnání zemí EU na chvostu. Tohle je vize pro moderní zemi ve srdci Evropy, ve které mají lidé chtít žít a ve kterém je tu stát pro občany, nikoliv občané pro dotování státního aparátu?

 

Nemohu si také odpustit poznámku o tom, jak se nyní pětidemoliční koalici náramně hodí mít na Hradě prezidenta, který už před nástupem do funkce deklaroval, že ekonomickým otázkám nerozumí. Ale to přeci nevadí, vždyť vypadá tak dobře na známkách, a to je hlavní. Příklad dokonalého souznění pětidemoliční vlády a nového osazenstva Hradu v praxi. Co tedy prezident Pavel prohlásil po jednání s ministrem financí Stanjurou? „Mám pocit, že balíček jde směrem respektu k prioritám, o kterých vláda hovoří.“ Skutečně zaznamenáníhodné vyjádření.

 

Lži, lži a zase lži

Pojďme se tedy podívat, o jakých prioritách hovořila pětikoalice ještě před volbami. Například tohle prohlašoval o dani z nemovitosti ministr financí Stanjura v srpnu 2021: „Nápad na zvýšení daně z nemovitosti je opravdu nebezpečný. Nechápu, proč by stát měl trestat někoho za to, že si pořídí bydlení. Kromě toho se vyšší zdanění promítne do ceny nájmů a jediný, kdo na to doplatí, jsou právě nájemníci.“ V jiném příspěvku Stanjura nezapomněl dodat: „Spousta z vás má strach, že levice daně z nemovitosti zvýší. Rozumím tomu. Když se nám konečně podařilo daně snížit a nechat více peněz lidem v jejich peněženkách, socialisté opět vyhlašují útok na peněženky. Tak to být nemá.“ Realita vládnutí ani ne po dvou letech? Stanjura zvyšuje daň z nemovitosti až na dvojnásobek, podniká tak dle vlastních slov útok na peněženky lidí, trestá lidi za to, že si pořídili bydlení a zvyšuje tak lidem cenu nájmů. To je podle prezidenta Pavla respekt k prioritám, o kterých vláda hovořila? Na to snad člověk ani nemusí být ekonomický expert, aby viděl, že vláda porušuje prakticky vše, co slibovala ještě před usednutím do ministerských křesel. A tím myslím skutečně prakticky vše. „Žádné zvyšování daní! Stát musí šetřit na sobě, ne na lidech. Proto vám garantujeme, že žádné daně zvyšovat nebudeme! S tím jdeme SPOLU do voleb,“ hlásal předvolební slogan SPOLU na facebooku ODS. Po roce je ale jasné, že jediným slibem, který pětidemolice dodržela, byla porážka Andreje Babiše. Ze zbytku předvolebních slibů zůstal po roce a půl vládnutí jen popel.

Neuvěřitelná arogance pětidemolice

A zatímco odbory a zaměstnanecké svazy Stanjuru kritizují za to, že s nimi představené návrhy nekonzultoval, ministr rezignuje na jakoukoliv transparenci a odmítá se zástupci průmyslu diskutovat to, jaké dotační škrty se chystají. Důvod? Někdo by za ně mohl lobbovat. Aneb sebereme peníze všem, ale neřekneme jim to, protože bychom to pak třeba museli vysvětlovat. A tady bych chtěla občany upozornit na jednu věc. Je snadné škrtnout někomu dotaci, ale víte, jaký je důsledek toho efektu? Že škrtnutou dotaci většinou pak zaplatí občan. Například ve dražších potravinách apod. Proto je děsivé, že vláda a ministr Stanjura odmítá oznámit, co vlastně škrtne za dotace, neboť útok na peněženky občanů tak nemusí končit 11. květnem v 11:55, ale může pokračovat. Věřím, že si to pan ministr Stanjura dá do excelovské tabulky, jejichž funkce teď nově na ministerstvu financí objevili. Neuvěřitelná arogance vládní koalice ale těmito šílenými kroky a výroky minulý týden neskončila, naopak…

 

Stanjuru s přehledem překonal lidovecký ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Podle představeného úsporného balíčku se budeme muset uskromnit všichni, jedna výjimka by tu ale podle Jurečky přeci jen měla být. A to u vybraných politiků, jak prohlásil na TV Nova. Takže v době, kdy vláda porušuje jeden slib za druhým a bere peníze všem, přijde ministr sociálních věcí – opakuji: SOCIÁLNÍCH VĚCÍ – s výrokem, že někteří politici jsou za svou tvrdou práci placeni málo. Pokud by podle zvráceného Jurečkova žebříčku hodnot měli být politici placeni za porušování předvolebních slibů a vymýšlení toho, komu všemu a za co vše sebrat peníze, tak tento výrok chápu, jinde ve světě by ale po takovém výroku, navíc v takovém období, následovala okamžitá rezignace. V jednom se ale s Marianem Jurečkou shodnu. Někteří politici jsou zadarmo drazí. Kteří to jsou, to už nechám na každém z vás. Předpokládám ale, že vyšší odměny by si podle Jurečky zasloužili především jeho lidovečtí straničtí kolegové. Pro ty se ostatně vždycky nějaké místo najde, jako na příklad pro bývalého europoslance Pavla Svobodu, který má namířeno do Vatikánu odvádět tvrdou práci na postu velvyslance. Tak třeba jej pak kolega Jurečka ve Vatikánu navštíví, aby se blíže bohu mohl zpovídat ze své pokřivené lidovecké morálky.

 

Napětí v Turecku by se dalo krájet

Nyní ještě krátce do zahraničí – konkrétně do Turecka, kde proběhly prezidentské i parlamentní volby, které jsou vnímány jako nejdůležitější volby za posledních 20 let, neboť poprvé za tu dobu není vítězství současného prezidenta Recepa Tayyipa Ergogana jasné. Předvolební průzkumy do poslední chvíle hlásily, že jeho hlavní rival Kemal Kilicdaroglu, který zastupuje poměrně nesourodou koalici šesti opozičních stran, vede o 7 procentních bodů, ale první výsledky ukazují, že Erdogan získal 49,5% a Kilicidaroglu jen 45%. Vypadá to tedy, že ani jeden z kandidátů se nepřehoupne přes 50 %, což znamená, že se budou muset střetnout znovu ve druhém kole 28. května.

 

Primátoři a starostové Ankary a Istanbulu už protestovali proti údajné manipulaci sčítání hlasů vládními úředníky. Tomuto podezření z podvodů předcházely násilné útoky proti opozičním představitelům ve velkých městech. Experti očekávali, že volby rozhodnou hlasy Kurdů, ale ani jejich straně HDP (Lidová demokratická strana) se nepodařilo sjednotit tradičně rozhádané Kurdy. Kurdové čelí vládním represím jak v Turecku, tak i v severní Sýrii, kde se Erdogan snaží vytvořit třicetikilometrový „ochranný“ pás údajně z obavy z teroristů. Nezákonnou invazi do Sýrie dosud mezinárodní společenství v podstatě tolerovalo.

 

Západní média volby prezentují jako klíčový boj mezi demokracií a vládní diktaturou, i jako střet mezi prosperitou a hrozbou ekonomického kolapsu, což je velké zjednodušení. Erdogan je nepochybně silně autoritářský vůdce, který brutálně potlačil údajný opoziční puč inspirovaný sunnitním klerikem Gulenem žijícím v USA a pak nechal zavřít tisíce lidí, včetně mnoha odborářů. Ale jeho strana AKP (Aliance lidu) rovněž prosadila některé velké sociální projekty, čímž vytrhl z chudoby i několik milionů nejchudších vrstev. Kilicidaroglu chce obnovit parlamentní demokracii a některé sekulární zákony, propustit politické vězně, zastavit protikurdskou represi, ale současně je značně vstřícný vůči NATO a USA, i když odmítá nátlak, aby zhoršil vztahy s Ruskem. Parlamentní volby vyhrála vládní koalice a 49 % ji zajistí 321 křesel v šestisetčlenném parlamentu. Blok opozičních stran získal 35 % a 213 poslanců, což zkomplikuje Kilicidarogluovi druhé kolo prezidentských voleb, neboť mnoho občanů si nepřeje rozkol mezi prezidentem a parlamentem.

 

A protože mám tento týden protkaný setkávání s Vámi v rámci celé České republiky, tak si Vás na úplný závěr dnešního dílu dovolím pozvat: V den vydání Naší pravdy, tedy ve čtvrtek 18. května určitě dorazte na demonstraci na Velké náměstí do Kroměříže, kde bude mimo mě vystupovat i celá řada dalších hostů – například herec Ivan Vyskočil. Opakuji – čtvrtek 18. května od 16 hodin Velké náměstí Kroměříž. V pátek 19. května dorazím do Rožnova pod Radhoštěm a od 4 hodin odpoledne tady budu pro Vás v Pivnici Lazy.

 

Přeji Vám všem krásné dny a těším se na setkání!

 

 

 

Odkaz na aktuální video naleznete zde: https://www.youtube.com/watch?v=a1cCo60yTuU

 

Komentář k tzv. úspornému balíčku vlády P. Fialy: https://www.youtube.com/watch?v=HXoOgTy7dw0