Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

11. týden bez obalu

Karel Kuboš

Bez obalu 11/2023

Všechny Vás moc zdravím u dalšího Bez obalu, v němž se podíváme na to, kdo zaplatí Stanjurovy díry v rozpočtu; co občanům naší země vzkazuje starosta za ODS Pavel Novotný a jaké věci se dočtete v dětském časopisu Mateřídouška i další, tak pojďme na to!

 

V týdnu došlo k inauguraci nového prezidenta. Prezidenta, jehož heslem v kampani bylo, že chce Česku vrátit řád a klid. Možná by prezident Pavel mohl začít promluvou ke svému příteli, jehož v rámci prezidentské kampaně navštívil, Řeporyjci Novotnému. Ten čelí dalšímu trestnímu oznámení poté, co na sociálních sítích vulgárně napadal opoziční voliče a protivládní demonstranty a vyhrožoval jim likvidací. „Češi jsou nejhorší národ, nevděčnej. Tenhle českej plebs by měl klečet na kolenou a děkovat Fialovi. Že má zadarmo zdravotnictví, že je tu bezpečno, teplá voda teče…jste nevděčná banda českejch zm*dů. Já bych ty ruský kolaboranty věšel. Tam se vraždí civilní obyvatelstvo, matky i děti. A co zaprděnej čecháček? Češi by potřebovali válku. Vyhnat je v noci z baráku, zabít dítě a zapálit barák. Abyste pochopili, co je válka,“ prohlásil starosta Řeporyjí Pavel Novotný za ODS.

 

Pokud prezident Pavel myslel vážně svá slova o tom, že chce být prezidentem všech, měl by jednoznačně odsoudit Novotného chování, které v civilizované společnosti nemá své místo, distancovat se od něj. A víte, jak celou situaci okomentovala ODS? Ta ODS, která mluví o slušnosti a hodnotové politice? Ta ODS, která vyloučila Václava Klause mladšího za to – a teď čtěte pozorně – že „svým jednáním a vystupováním dlouhodobě poškozuje dobré jméno ODS“. K výhružkám smrtí a válkou mluvčí ODS suše konstatoval, že „vyjadřování (jejich) pana starosty je dlouhodobě specifické a ojedinělé“. Takže ODS je s tím vším zřejmě naprosto v pohodě.

 

Nová data od SANEPU ukazují hrozivá čísla. V České republice se více než polovina lidí bojí vyjádřit svůj názor! Obávám se, že reálně občané vnímají svobodu a demokracii – což čísla dokládají – spíše jako deklaratorní na papíře uvedená práva než jako reálnou hodnotu. A cenzorské praktiky vlády tomu rozhodně nenapomáhají. A proč se lidé bojí říct svůj názor? Nejčastěji proto, aby se nedostali do problémů v práci. Levně pracovat, držet u toho ústa a krok, nepopulární názory cenzurovat a nyní i vyhrožovat likvidací těm, kteří se dovolí ozvat. To je zřejmě lék vlády na boj s krizí. A obávám se, že ti, kteří vkládají v tomto ohledu své naděje do nového prezidenta, velmi brzo vystřízliví. Odvážné postavení se za ty, kteří nesouhlasí s vládní politikou a jsou umlčování, totiž nejde ruku v ruce s oním jedním správným politickým názorem, jehož je i prezident Pavel nyní součástí. A to natolik, že budování kultu jeho osobnosti již nyní cílí i na ty nejmladší. V březnové Mateřídoušce totiž malí čtenáři najdou nyní komiks s prezidentem Pavlem a pět z těch, co mu napíší nejhezčí dopis, vyhraje dokonce roční předplatné tohoto časopisu. Vydavatelem Mateřídoušky je Czech News Center, mediální dům miliardáře Křetínského. To jen, abyste věděli, na čí straně jsou čeští miliardáři. Musím říct, že takhle hnusnou propagandu už i v dětských tiskovinách jsem dlouho neviděla.

 

Ministr financí Stanjura před nedávnem zveřejnil účet státního hospodaření za první dva měsíce tohoto roku. Výsledek? Za pouhé dva měsíce byly výdaje státu o 120 miliard vyšší než jeho příjmy. Pouhé dva měsíce roku 2023 tak stačily na to, aby bylo vyčerpáno 40 % plánovaného schodku na celý rok. Schodek 120 miliard za první dva měsíce hospodaření je mimochodem o 75 miliard vyšší než před rokem. Tahle vláda zcela neefektivní politikou, rozhazováním výdajů na zcela zbytné věci, a neschopností zdanit bohaté vede Českou ekonomiku do záhuby, což v dlouhodobém měřítku jako vždy odskáčou ti nejzranitelnější. Znovu se tak ukazuje, že pětikoalice po celou dobu, kdy kritizovala z opozice předchozí vládu, neměla absolutně žádný plán, jak zemi vést. Způsob, jakým zajistit státní kase příjmy, by přitom měl být zásadním plánem každé nové nastupující vlády. I proto, že Fialova vláda žádný takový plán neměla, musí nyní porušovat své předvolební sliby, mezi které patřilo například nezvyšovat daně. Na celém zvyšování daní touto vládou je ale nejsmutnější jedna věc. Když už se vláda přeci jen pokusí zavést opatření proti těm, kteří z krizí těží – proti bankám a energetickým firmám – korporace si stejně najdou způsob, jak vyšší zdanění obejít. Přesně jak varovali odborníci již při zavádění daně z mimořádných příjmů, banky již hledají mechanismy, jak vykázat nižší zisk, aby se na ně mimořádná daň nevztahovala. V tomto duchu se již vyjádřili zástupci ČSOB, Komerční banky nebo Monety. Na plánovaných 30 miliard, které měly díky nové dani do rozpočtu přitéct, tak Stanjura může zapomenout. Otázkou zůstává, zda tak špatné zdanění vláda připravila záměrně, aby ve skutečnosti bohatým dala čas na tzv. optimalizaci zisků, nebo proto, že to prostě neumí. Dá se tedy očekávat, že namísto snahy o skutečně efektivní zdanění bank a energetických gigantů se nyní obrátí na ty, kdo nedisponují takovými možnostmi obrany – na živnostníky a majitele nemovitostí. A ten, kdo si myslel, že zle je už nyní, bude zřejmě v následujících měsících vládou pětidemolice ještě nemile překvapen.

 

Kromě střednědobého výhledu nevypadá podle slov odborníků příliš optimisticky ani výhled dlouhodobý. Obava z propouštění v souvislosti se zákazem aut se spalovacími motory je v posledních týdnech hodně propíraným tématem, které zároveň odhaluje širší strukturální problém. Tím je charakter práce v Česku. Podle datového analytika z projektu „Evropa v datech“, Tomáše Odstrčila, je zásadním problémem Česka závislost na levné pracovní síle a zároveň energetická náročnost našeho průmyslu. Podle ukazatelů jako jsou index prosperity nebo přidaná hodnota produkce je kvůli tomu Česká republika hluboko pod evropským průměrem. Od začátku finanční krize se navíc v Česku téměř zastavilo tempo dohánění životní úrovně v Německu. Připomínám v této souvislosti sliby polistopadových politiků, že západní úrovně dosáhneme do 5 let. Už to bude 34 let od listopadového převratu a západní úroveň dohnalo jen malé procento vyvolených.

 

Transformace ekonomiky za pomoci reforem ve vzdělávání však vyžaduje konkrétní plány a také nemalé finanční prostředky. Změny ve školství ale zatím pod ministrem Balašem jen nabírají zpoždění a finanční prostředky vláda k dispozici nemá, respektive je raději než do budoucnosti naší země investuje do předraženého a v tuto chvíli také nepotřebného vojenského vybavení, zatímco Stanjura zadlužuje zcela bezprecedentním tempem budoucí generace. Právě současná ekonomická krize napomohla poodhalit skutečné problémy jednotlivých členských států Evropské Unie a data jednoznačně ukazují, že Česko potřebuje nyní víc než jindy odvážnou, akceschopnou vládu. Fialova vláda je ale kabinetem stran a hnutí, jejichž jediným programem byl antikomunismus a později antibabiš, aniž by měly odpověď na otázky rychle se měnícího světa.

 

To je pro dnešek vše. Mnohokrát Vám děkuji za to, že jste se i dnes dívali a přeji Vám krásné – snad už jarní – dny.

 

 

Odkaz na aktuální video naleznete zde: https://www.youtube.com/watch?v=JfLRhJOuBWs

 

Vyjádření k zákazu spalovacích motorů v autech a normě EURO 7 na CNN Prima News: https://www.youtube.com/watch?v=IUL7hIzTWh8

 

Přikládám rovněž aktuální rozhovor pro Parlamentní listy: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Fiala-vzal-duchodcum-doplatek-k-penzim-Ale-kdo-o-neho-neprisel-Sefka-KSCM-ve-varu-731809