Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

46. týden bez obalu

Karel Kuboš

Bez obalu s K. Konečnou 46. týden 2022

Všechny Vás opět zdravím u čtení dalšího pokračování Bez obalu,

 

udělám výjimku, a zatímco jindy zprávami ze zahraničí končím, dnes jimi začnu.

 

U nás sice v kinech běží český film „Za vším hledej ženu“, ale v praxi to vypadá, že nyní dominuje jeho obměna „Za vším hledej Rusko“…Když došlo 26. září k podmořským výbuchům, které rozmetaly části plynovodů Nord Stream I a II, tak naši politici i novináři došli ihned k závěru, že pachatelem bylo Rusko, jenž se z nějakého neznámého důvodu rozhodlo zničit svůj majetek v hodnotě cirka 11 miliard Eur – tedy v přepočtu téměř 270 miliard korun. Rusko se sice od této sabotáže jednoznačně distancovalo, ale tomuto prohlášení se česká média vysmála.

 

Incident začali vyšetřovat Dánové a Švédové, v jejichž teritoriálních vodách došlo k poškození daného potrubí. Ruská federace požádala, aby se její specialisté mohli vyšetřování zúčastnit, ale žádost byla zamítnuta. Přizváni byli jen experti z Německa, které je spolumajitelem plynovodů. Američané tak s uspokojením konstatovali, že možnost, že bude obnoven vývoz ruského plynu do Evropy, již není na stole. Německý ministr přiznal, že jeho vláda ví, kdo je zodpovědný za tento bezprecedentní útok, ale nemůže odhalit jeho identitu.  Dánové a Švédové rovněž potvrdili, že znají pachatele, ale prý je „záležitost nesmírně citlivá a zabývat se jí i nadále může ohrozit národní bezpečnost“.

 

Americký novinář Patrick Lawrence zveřejnil v SheerPostu detailní reportáž, v níž vyjádřil svůj údiv nad tím, že Západ obklopil tento důležitý „mezinárodní zločin“ mlčením. Lawrence došel k závěru, že cituji: „USA jsou buď přímo zodpovědné za tuto sabotáž anebo dohlížely nad těmi, kteří to spáchali“. Lawrence argumentuje, že tato událost ilustruje, jak Evropa „poslušně plní příkazy USA“ i když jsou v rozporu s jejími zájmy. Evropa bude tak například kupovat americký LNG, který je nejen daleko dražší než ruský plyn, ale Evropa za něj zaplatí 4x vyšší cenu, než je ta, za kterou se prodává v USA.

 

V úvodu uplynulého týdne obletěla svět informace o výbuchu rakety v Polsku u hranic s Ukrajinou, při kterém zemřeli dva lidé. Ačkoliv se nakonec ukázalo, že šlo o rakety odpálené ukrajinskou armádou, představitelé české vlády si vůbec nelámali hlavu s čekáním na jakékoliv potvrzení a okamžitě po zveřejnění zpráv se začali předhánět v tom, kdo na sociální sítě zveřejní hysteričtější a co nejemotivněji zabarvenou reakci. Jednou z prvních, která rychleji psala na twitter, než myslela, byla podle očekávání šéfka TOP09 Markéta Pekarová Adamová. Pozadu nezůstala ani ministryně obrany Černochová z ODS. Ta se dokonce nebála zajít tak daleko, že „dopad ruských raket“ označila za prokázaný v době, kdy i Spojené státy označovaly účast Ruska na této nešťastné události za nepravděpodobnou. Musím se ptát – kdo jiný, než ministryně obrany by v takové situaci měl zachovat klidnou hlavu a počkat si na fakta, než začne hrozit pomstou cizí mocnosti? Markéta Pekarová Adamová s Janou Černochovou ukázaly, že si představitelé vládních stran nedělají těžkou hlavu s ověřováním informací a klidně šíří – jak oni sami říkají – dezinformace. Komentář Víta Rakušana z korupcí prolezlého uskupení STAN pak vede k pochybám, jak jsou na tom vůbec vládní představitelé s výrokovou logikou. Vít Rakušan se totiž v porovnání s oběma dámami nebál jít ve své rétorice ještě dál. V době, kdy již bylo potvrzeno, že vybuchlé rakety byly skutečně ukrajinské, místo jakékoliv sebereflexe a omluvy za unáhlené reakce členů pětikoalice, přišel  s výrokem, že i když šlo o ukrajinské rakety, za útok může jen a pouze Rusko. Vážně ještě někdo po těchto výrocích věří tomu, že cílem naší vlády je mír?

 

Mimochodem – Podle polského deníku Gazeta Wyborcza věděla polská vláda už 3 hodiny po incidentu, že raketa ruské výroby byla vystřelena ukrajinskou protivzdušnou obranou. Ovšem před zveřejněním se Poláci chtěli nejdříve domluvit s prezidentem Bidenem. Ovšem i poté, co zdroje z NATO, které pečlivě sledovaly trajektorii ukrajinské střely, informovaly Bidena, že nedošlo k ruskému útoku na členský stát Aliance a Biden to veřejně potvrdil, tak Poláci mlčeli. Prý měli obavu z protiukrajinských protestů polské veřejnosti.

Je úžasné, jak politici pětikoalice prosazují hodnotovou politiku plnou lidských práv a demokracie. Jen škoda, že to dělají tak selektivně. Překvapuje mne také, že jsem na demonstraci Milionu chvilek neviděla nikde vlát katarské vlajky a neslyšela odsouzení české vlády za to, že jedná s režimem, který se dá označit všelijak, jen ne demokratický. Třeba při přípravách mistrovství světa ve fotbale zemřelo 6500 lidí. Síkela, Stanjura a Kupka tam nedávno byli a v přátelském rozhovoru se šejkem z kanceláře emíra tam jednali o bližší spolupráci obou zemí…Kam se vytratil ten apel na Havlovské hodnoty a ochranu lidských práv?  To vládě vadí Rusko a Čína, ale nevadí jí udržovat úzké vztahy se zemí, kde je zákon šaría základem legislativy? Kde funguje kamenování a za rouhání bohu můžete dostat 10 let natvrdo. Za pití alkoholu deportaci ze země a za homosexualitu můžete vyfasovat trest smrti? Hnus, jak očividně měří vládní politici dvojím metrem. A ještě větší hnus, že česká média – jinak neskutečně aktivní – najednou mlčí.

Další zprávou, která mě nadzvedla ze židle, byla informace České národní banky o výši dividend, jež letos do zahraničí odtekly ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce. Zahraniční akcionáři českých firem si letos v období leden-září přišli dle informací ČNB na 225 a půl miliardy korun, zatímco loni činily jejich zisky za první tři kvartály 146 miliard. Dle analytiků se zahraniční vlastníci českých firem, především pak bank, snaží dohnat výplatu dividend, kterou snižovala opatření v době covidu. Dle spekulací může jít také o předběžnou reakci na chystanou daň z neočekávaných zisků. Včetně úroků činí nárůst dividend vyplacených z ČR do zahraničí meziročně 47 %. Nutno podotknout, že vyšší ziskovost se týká kromě bankovního sektoru především energetiky. Jde tak o další z nesčetné řady dokladů o nespravedlnosti uspořádání současní společnosti. Zatím co lidé mají dle vládních činitelů doma sedět klidně v deseti svetrech, energetický a bankovní sektor vydělává rekordní miliardy a zisk českých firem ještě odplouvá do zahraničí formou dividend. Jako obvykle zde platí, že čím hůře se mají ti dole, tím lépe se mají ti nahoře.

 

Když jsem na začátku listopadu četla titulek „Koalice na Brně-střed se rozrostla o lidovce. Postarají se o bydlení“, naskočila mi husí kůže. V čase, kdy veřejným prostorem cloumá kauza privatizace brněnských bytů za účasti lidí spojených s KDU-ČSL jsou právě lidovci přizváni do koalice na Brně-středu a je jim svěřeno rovnou křeslo radního pro oblast bydlení? To jako vážně? Pokud si myslíte, že celý příběh už nemůže být bizarnější, pojďme se podívat, proč ODS s TOP09 a hnutím ANO lidovce do koalice vlastně přizvali. I bez nich by totiž tyto tři strany měly v zastupitelstvu většinu. Oplývaly by však většinou pouhého jednoho hlasu, kterou by při ustavujícím zastupitelstvu nemohly uplatnit. Důvodem je nucená absence Otakara Bradáče z ODS, který sice v komunálních volbách získal mandát zastupitele, v současnosti je ale držen ve vazbě právě pro podezření z kšeftování s městskými byty. Takže si to pojďme shrnout: Na zastupitele ODS a lidovců praskne kauza s městskými byty. Během toho je ale opětovně zvolen Otakar Bradáč, který je však následně vzat do vazby. ODS v jejich koalici s ANO tak na radnici Brna-středu chybí jeden hlas k většině, a tak se kolegiálně rozhodnou občanští demokraté přizvat a lidovce a svěří jim bytovou politiku, když se spolupráce s nimi v této oblasti v předchozím volebním období tak vyplatila. Tohle je snad opravdu možné jen v Česku. Nevěřím, že by si kdekoliv jinde v civilizovaném světě politici mohli dovolit to, co se děje u nás. Že se měsíc po volbách smějí obdobným způsobem lidem přímo do obličeje. A nejsmutnější na tom je, že tohle dílo vzniklo dohodou dvou stran, které mají být na vládní úrovni v opozici. Dvou stran, které byly v posledních parlamentních volbách nejúspěšnější. ODS i ANO se však již ve své politice těžko mohou vzdalovat obyčejnému člověku více, než se tomu děje v současnosti. Na příkladu Brna-středu ukázali občanští demokraté i ANO, že pro rozdělení moci jsou schopni téměř jakéhokoliv paktu za jakoukoliv cenu a nedivila bych se, kdyby šlo o předzvěst budoucího půdorysu vládní spolupráce.

Kauza privatizace brněnských bytů se ostatně vládních pater téměř dotýká. Nejsou v ní totiž zdaleka namočení jen veřejnosti relativně neznámí řádoví členové ODS a lidovců z Brna. Nové skutečnosti se objevily také ohledně spoluúčasti Petra Hladíka na celé kauze. (obr7) Petra Hladíka, jenž je za KDU stále kandidátem na post ministra životního prostředí. A jde opravdu o závažné skutečnosti. Policie má totiž důkazy o přímé schůzce tou dobou náměstka primátorky Hladíka s hlavou celého gangu, podnikatelem Michalem Horkým. K tomu měl Hladík na osobní schůzce pronést větu „nějak to s Filipem vymyslete“, přičemž Filipem měl být v tomto případě myšlen další vlivný lidovecký politik Filip Leder. A postoj Hladíka k celé věci? Horkého na žádného právníka neodkazoval a datum schůzky si také nevybavuje. Je tedy asi čistou náhodou, že poté, co na konci října 2020 proběhla schůzka s Horkým, si měl dle médií v prosinci Hladík na magistrát předvolat starostu Židenic a tlačit na něj, aby městská část s privatizací souhlasila, a že se pak stejná schůzka později opakovala, tentokrát právě i za účasti právníka Ledera, který se údajně na schůzce objevil pouze „omylem“. Náhod skoro jako v Dozimetru.

Obvinění z umělého snižování výpočtu meziroční inflace v uplynulém týdnu muselo čelit také Ministerstvo financí a Český statistický úřad. Navzdory tomu, že střední hodnota výpočtu analytiků očekávala říjnovou inflaci na hranici 17,9 % a ČNB počítala se 17,4 %, ČSÚ nakonec vykázal meziroční nárůst cen ve výší pouhých 15,1 %. Nad metodikou výpočtu se přitom pozastavil mimo jiné ekonom Lukáš Kovanda. Ten upozornil, že ČSÚ do výpočtu zahrnul i vládní podporu u energií v podobě odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje a úsporný tarif. Kovanda dále vypočítal, že bez započítání těchto opatření by inflace nakonec ještě překonala predikované hodnoty a činila by 18,6 %. Stát tímto opatřením sice ušetří dle Kovandy řádově miliardy korun, když držitelům dluhopisů bude vyplácet na úrocích místo 19 pouze okolo 15 %, kvůli zvolené metodice ale zůstává opět za touto zprávou spousta otazníků. Nemluvě o tom, že by vláda měla s inflací bojovat v první řadě způsobem, jenž skutečně a dlouhodobě pomůže lidem v nouzi, nikoliv jejím umělým snižováním, které opět napomůže pouze prezentováním fiktivních výsledků, které na dopad obyvatel České republiky nebudou mít žádný vliv.

 

Na úplný závěr bych Vás chtěla informovat, že se s peticí proti umístění vojenských základen  blížíme potřebným 10 tis. petentů, takže budeme moci otevřít tuto záležitost na půdě Petičního výboru Poslanecké sněmovny. Chtěla jsem Vás proto poprosit, abyste Vy, kteří jste tak ještě neučinili, si tuto petici vytiskli (dostupná zde: https://www.kscm.cz/sites/default/files/petice_proti_pritomnosti_cizich_vojsk_na_uzemi_ceske_republiky.pdf ), podepsali – ideálně i se svými známými – a poslali na adresu, která je na ni uvedena.

 

Mějte se hezky a na shledanou opět za týden!

 

 

 

Odkaz na aktuální video naleznete zde: https://www.youtube.com/watch?v=Jy8uugUQXX0

 

Krátký vzkaz k 17. listopadu: https://www.youtube.com/watch?v=GxE-sFqmh3Q

 

Diskusní vystoupení v debatě organizované spolkem Svatopluk na téma SUVERENITA: https://www.youtube.com/watch?v=qh43Gf98Jjc

 

 

Zde aktuální rozhovor pro Parlamentní listy: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Kupte-si-co-chcete-Jedte-kam-chcete-slibuji-vam-Nemate-penize-ale-ouha-Konecna-jde-proti-vladnouci-tride-721069