Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

43. týden bez obalu

Karel Kuboš

Bez obalu s K. Konečnou 43. týden 2022

Jsem ráda, že i dnes čtete tyto řádky, kdy se podíváme hlavně na události v Brně!

 

Chtělo by se říct: „Zase Brno, zase ODS a KDU-ČSL“. Nyní již rovnou obvinění z trestného činu. Firma Cestav, která díky nejnižší nabídnuté ceně, vyhrála zakázku na rekonstrukci děkanátu Mendelovy univerzity, obdržela za svou práci 10,4 milionu korun. Na realizaci zakázky si pak najala další firmy, ke kterým však již peníze nedoputovaly. Jednatelem firmy byl v této době Přemysl Růžička. A to nebyl nikdo jiný než lidovecký místostarosta obce Josefov u Hodonína. Ten již v době, kdy zakázky se subdodavateli sjednával, věděl o tíživé ekonomické situaci Cestavu, kontrakty ale přesto uzavřel, ačkoliv si byl vědom, že firma nebude schopna plnit své závazky. Jak že to zní sedmé přikázání z desatera? Nepokradeš? Jeden z poškozených, majitel firmy Openblu, jež dodávala k rekonstrukci okna a dveře, hovoří o tom, že jeho firma z fakturované částky téměř půl milionu neobdržela ani halíř. Vyplaceni nebyli ani drobní živnostníci a řemeslníci, kteří na děkanátu opravovali podlahy. A jak celou situaci řešil Cestav a nyní obviněný lidovec Růžička? Nejprve výmluvy na skutečnost, že Cestav neobdržel peníze od Mendelovy univerzy, následně potom přepis celé firmy na bílé koně. Skutečně lidovecké řešení.

 

Poškozených živnostníků, jejichž ztráta se pohybuje v řádu statisíců, je v kauze hned několik. Další poškozené firmy pak za Cestav oslovil jistý Petr Cech, předseda stranické organizace ODS v Brně-Jehnicích a jehož manželka je krajskou zastupitelkou. Samozřejmě taktéž v barvách ODS. Manželé Cechovi spolu s Přemyslem Růžičkou pak zároveň plnili roli zakladatelů či správců svěřeneckého fondu PPC, pod který spadala síť stavitelských a developerských firem, která mimo jiné zaštiťovala – a teď asi nebudete překvapeni – rekonstrukci Mendelovy univerzity. V době, kdy již bylo jasné, že Cestav peníze subdodavatelům nevyplatí, následovala změna názvu firmy, přesun jejího sídla i změna majitele na neznámou osobu z Hodonína. Dalším novým jednatelem původní PPC Group byla poté nezvěstná osoba v hledáčku Policie ze slovenské Skalice. Původní účetnictví PPC samozřejmě po převodu zmizelo. Firma následně zanikla v insolvenci a insolvenční správkyně kontaktovala, že žádnou z osmi firem, která podala trestní oznámení, není z čeho vyplatit, jelikož firma neoplývá žádným hmotným majetkem, který by se dal zpeněžit. Jak lidovec Růžička, tak občanský demokrat Cech se k celé věci odmítli vyjádřit. Další kauza s poškozenými osobami v řádech milionů, která podle všeho skončí zametená pod kobercem. A další ukázka politické kultury v podání současné koalice. Pokud lidé s takovým morálním kreditem tvoří vládnoucí koalici, pak se nedivím, že jsou u nich obyčejní lidé až na posledním místě.

A reakce ministra Blažka na dění v Brně? Obrovský podiv nad tím, proč se tolik energie upíná k Brnu a vyšetřování kauz v tomto městě. To se opravdu ministr spravedlnosti bude snažit marginalizovat kauzy, ve kterých vznikla živnostníkům škoda v řádu milionů? To se skutečně ministr spravedlnosti bude ptát, proč policie jedná v otázce kauz na magistrátu, kde jakožto primátorka sedí jeho stranická kolegyně Vaňková? Kauz, ve kterých zjevně figurují představitelé stran koaličních partnerů ODS? Mluvil by ministr spravedlnosti stejně, kdyby se stejná situace týkala jiných barev, než těch, za které sám kope? Politika je také o symbolech a slovo často dokáže mnohé. To, že ministr spravedlnosti ze své pozice kritizuje práci policie ve stále probíhajících kauzách, týkajících se představitelů vládní koalice, považuji za skandální. Že by se Blažek bál toho, co může vyplavat na povrch také na něj? Média totiž hned na počátku kauzy informovala o osobní vazbě Blažka na postavu Otakara Bradáče, tedy osoby zapletené v kauze s privatizací brněnských bytů. Některé věty z Blažkovy obhajoby poté působí vyloženě komicky. Např. Když ministr spravedlnosti mluví o tom, že ještě nikdy nenastala situace, aby u kandidáta na ministra proběhla policejní prohlídla jeho kanceláře. To vážně? Pane ministře, není to spíše tím, že celá vládní koalice je prohnilá tak, jako její základy v podobě představitelů na komunální úrovni? Vážně vypouštíte z úst slova o překvapení z toho, kolik odposlechů bylo v Brně instalováno, namísto vašeho vyjádření k tomu, že odposlechy odhalily potenciální trestnou činnost v podobě ovlivňování veřejných zakázek? Mimochodem, celou situaci nyní řeší Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, jehož činnost Blažek již v minulosti kritizoval. Jak nezávisle asi může tedy probíhat takové šetření? A jak se má v České republice vyšetřit cokoliv, když případy rozkrádání veřejných peněž řeší orgány pod přímým tlakem ministra spravedlnosti, který navíc celou věc veřejně marginalizuje? Další doklad naprostého úpadku politické kultury v podání vládního slepence jako vyšitý.

 

Nedávno jsem Vás informovala o výsledku 1. kola prezidentských voleb v Brazílii, do něhož se probojoval radikálně levicový kandidát Lula da Silva a extrémně pravicový Jair Bolsonaro, za nímž stála zejména armáda. A já jsem moc ráda, že ve druhém kole voliči rozhodli o vítězi, kterým se stal Lula! V neděli pozdě večer byly v největší latinskoamerické zemi v Brazílii spočítány hlasy a potvrzeno, že více než 60 miliónů voličů odevzdalo svůj hlas bývalému levicovému prezidentu Silva da Lulovi, který tak zvítězil. Získal 50,9 procent oproti 49,1 procentům, které získal stávající ultrapravicový prezident Bolsonaro. I tak pro Lulu hlasoval největší počet voličů v historii Brazílie a překonal tak vlastní rekord z roku 2006. Jair Bolsonaro dosud výsledek voleb neuznal a posílil tak obavy, že prohlásí volby za zfalšované. Ovšem řada mezinárodních pozorovatelů už potvrdila, že volby byly uspořádány řádně a spravedlivě a ze nenašli nic, co by ohrozilo integritu voleb. Mezi prvními Lulovi blahopřál i americký prezident Joe Biden, Lulovi už blahopřál i francouzský prezident Emanuel Macron a samozřejmě levicově orientovaní prezidenti Latinské Ameriky. Argentinský prezident Alberto Fernandez napsal, že nyní „budou moci společně snít o dobrém budoucím životě“. Vítězství levice v Brazílii se tak přidalo k levicovým vítězstvím v Kolumbii a v Chile a potvrdilo trend posledních dekád.Jair Bolsonaro je první brazilský prezident, kterému se nepodařilo vyhrát v druhem období. Zaplatil tak cenu za jeden z největších počtů úmrtí v pandemii koronaviru, kdy díky jeho přístupu zemřelo více než 680 000 lidí, rapidně se zvýšil počet lidí v chudobě a došlo k největšímu poškození amazonského pralesa v brazilské historii. Lula naopak slíbil obnovit sociální politiku praktikovanou v letech 2003-2010, kdy se podařilo mnoha milionům Brazilců se z chudoby vymanit. Lula slíbil také okamžité zastavení ničení amazonských pralesů ve prospěch amerických podnikatelů.

 

Odkaz na aktuální video naleznete zde: https://www.youtube.com/watch?v=l8gYbWXfYRA

 

Posílám Vám rovněž vystoupení při příležitosti Dne vzniku samostatného Československa – 28. října v Míčovně Pražského hradu: https://www.youtube.com/watch?v=44TR7HYxIYM

 

Připojuji i reportáž z demonstrace 28. října na Václavském náměstí: https://www.youtube.com/watch?v=0nZYMciCuBw