Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

42. týden bez obalu

Karel Kuboš

Bez obalu s K. Konečnou 42. týden 2022

Dobrý den u Bez obalu s pořadovým číslem 42!

 

Ten zahájím ohlédnutím za vzácným setkáním, v rámci kterého jsem 11. a 12. října měla možnost ve svém rodném regionu přivítat své kolegy z frakce The Left. Mezi hlavní témata patřilo využití vodíku jakožto alternativní pohonné hmoty v dopravě, došlo ale také na návštěvu areálu Dolních Vítkovic. Ředitel Třineckých železáren pak v rámci své prezentace vyzval vládu k aktivnějšímu přístupu v řešení energetické krize. Během celého víkendu jsem se před kolegy z Europarlamentu i zástupci regionu snažila vyzdvihovat tezi, že průmyslová a s ní související ekonomická restrukturalizace regionu nesmí v žádném případě dopadnout na pracující a jejich rodiny, např. v podobě nárůstu nezaměstnanosti. Odkaz na reportáž z celé návštěvy naleznete na mém Facebooku.

Právě na téma původu energetické krize zazněla nebývale trefná slova, kdy absolutní absurditu celé situace na příkladu propagace elektromobility v posledních letech popsal exministr dopravy Zdeněk Žák. Jsem ráda, že to, na co já i celá KSČM upozorňujeme dlouhodobě, konečně začíná zaznívat i z dalších stran. Jen škoda, že se lidem, kteří se nebojí věci pojmenovat tak, jak jsou, nedostává více prostoru a vládní mašinerii se tak stále daří udržovat iluzi, že za všechny problémy dnešní Evropy může covid a konflikt na Ukrajině.

Jsem ráda, že stále více aktivních osobností napříč politickým spektrem nalézá odvahu pojmenovat pravou příčinu problémů dnešní doby a volá k mobilizaci veřejnosti. Právě nečinnost národních vlád a servilita vůči EU je důvodem, proč u nás nejchudší i střední třída ekonomicky krvácí a podniky kvůli rostoucím výdajům na energie zřejmě po téhle zimě čeká vlna zavírání. Až problémy firem dopadnou příští rok také na trh práce, budeme pořád poslouchat z úst Petra Fialy, Mariana Jurečky a Markéty Pekarové-Adamové o tom, že je třeba si utáhnout opasky, zatím co jejich platy vzrostou meziročně o 20 i více tisíc korun? Politika je mimo jiné také o symbolech a jak v této době asi může působit rozmražení platů poslanců, kteří nám zároveň říkají, že se máme připravit na to, že sami v zimě budeme mrznout? A argumentace tvrdou prací, kterou se ohání? A mohla bych ji vidět? Politici vládní koalice se týden co týden trumfují ve způsobech, jak se ještě občanům České republice v době krize vysmát přímo do obličeje. Zprávy o zvýšení jejich platů v této době jsou bohužel před blížící se zimou dalším dnem působení Fialovy vlády.

 

A jak se občasné sami s celou situací vypořádávají? Kromě vlny protestů se trendem posledních měsíců stalo nakupování v zahraničí. Co je zarážející je ovšem skutečnost, že za levnějšími nákupy nejezdí Češi už jen do Polska. Nákup potravin se Čechům nyní vyplatí už i v Německu, tedy v zemi s dvakrát vyšší průměrnou mzdou. Za situací, kterou ekonomka Ilona Švihlíková nazvala ekonomickou perverzí, je přitom opět nečinnost vlády a její neochota pracovat s nástroji, které má dle platné legislativy v rukou.

Nemohu ponechat bez komentáře ani zprávy z Brna, kde po razii na magistrátu bylo zadrženo 10 lidí především z bytového odboru a k podání vysvětlení byl předvolán také nominant KDU-ČSL na uvolněné místo ministra životního prostředí, Petr Hladík. Policie zasahovala také na radnici městské části Brno – Černovice, starostka za STAN Petra Quittová ovšem odmítla pro média situaci jakkoliv komentovat. I zde se ovšem podle dostupných zpráv jednalo o politika KDU-ČSL, místostarostu Černovic, Jiřího Hasoně, jednatale černovické pískovny, která v ten den zůstala z technických důvodů uzavřena. Razie v Brně a politici KDU-ČSL potřetí – tentokrát v Brně-sever. Policejní návštěva se nevyhnula ani vlivnému lidovci, advokátu Filipu Lederovi, který v daný den chyběl na koaličním jednání. Hlavním motivem celé akce mají být podivné zakázky na rekonstrukce městských bytů. Není to ostatně poprvé, co se policie bytovou situací v Brně zabývá. Je to jen pár týdnů zpět, kdy na radnici Brna – středu došlo k rozkrytí organizované skupiny vedené předsedou bytové komise za ODS Otakarem Bradáčem. V celé věci je k dnešnímu dni obviněno již osm lidí. To jen až se budete divit, jak je možné, že ve městech nejsou dostupné byty pro mladé rodiny. Zkrátka lidovecká „rodinná politika“ v praxi. Obávám se ale, že řadové rodiny z politiky KDU-ČSL v tomto světle rozhodně neprofitovaly.

 

Ve zprávě ze zahraničí se tentokrát podíváme do Pákistánu. Nedávno velké monzunové deště zaplavily Pákistán a dodnes je třetina jeho území pod vodou. 1700 lidí zahynulo a milionům nyní hrozí nemoci a podvýživa. Podle oficiálních údajů spadne do velké chudoby až 9 milionů Pákistánců. K problémům způsobených přírodou se přidaly problémy způsobené vládou. Vládní – tzv. volební – komise totiž před několika dny obvinila bývalého předsedu vlády Imrana Khana, že ilegálně prodával dary, které dostal od zahraničních státníků v době jeho vlády. Tento řádně zvolený opoziční poslanec byl zbaven svého poslaneckého mandátu již na jaře, aniž by ho jakýkoliv soud odsoudil. Od té doby se Khan stal lídrem masového protestního hnutí.  Není proto překvapivé, že statisícové davy Khanových stoupenců hlasitě protestovaly v Islámábádu a v dalších státech po rozhodnutí této Komise. Policie proti davům použila slzný plyn. Komise doporučila vládě, aby proti Khanovi zahájila trestní stíhání. Khan, bývalá mezinárodní hvězda kriketu, využil popularity a vybudoval velké protestní hnutí. V minulých dnech kandidovat v sedmi regionálních volbách ve třech provinciích a v šesti z nich vyhrál. Možná si říkáte, jak to mohl udělat, ovšem pákistánské zákony to nezakazují, jen se musí Khan rozhodnout, který mandát si ponechá. Značná popularita tohoto politika vyprovokovala vládu Sharifa k rozsáhlým represím vůči Khanovým stoupencům. Ministr vnitra dokonce Khanovi na televizních obrazovkách vyhrožoval, že jej „pověsí vzhůru nohama“. Se jménem Khan se můžeme setkat také v rámci OSN, kde Khanův bratranec, který je známý svou snahou nalézt mírové řešení palestinsko-izraelského konfliktu. V sobotu byl navíc jmenován tajemníkem Výboru předsedů Valného shromáždění OSN, jehož místopředsedou byl mimochodem zvolen Jan Kavan z ČR. Výbor se bude zabývat různými krizemi – od těch klimatických až po ty vojenské, vč. mírového řešení na Ukrajině.

 

Ještě, než se s Vámi rozloučím, mi dovolte požádat Vás o dvě věci. První z nich se týká prezidentských voleb, protože už na začátku listopadu končí termín pro podání kandidátů. Již mnohokrát jsem řekla, že bych volila Josefa Skálu, který stále sbírá podpisy, a tak bych chtěla poprosit, abyste si vytiskli petici, kterou najdete na webu www.jakoskala.cz, co nejdříve ji vyplnili a poslali na adresu Jiří Horák, P. O. Box č. 3, 163 00 Praha 6. Rovněž i tuto adresu najdete na zmiňovaném webu. Jako občané máte právo podepsat petici bezpočtu kandidátů, takže pokud jste se již podepsali pod petici pro jiného kandidáta, rozhodně to nevadí. Osobně budete moci petici podepsat i v pátek 28. října na Václavském náměstí v Praze. A sem směřuje má druhá prosba. Přijďte na plánovanou demonstraci v co nejhojnějším počtu. Jak vidno z toho, co se v naší zemi děje, je to skutečně třeba. Já se tam na Vás budu těšit.

 

 

Odkaz na aktuální video naleznete zde: https://www.youtube.com/watch?v=ZiJFcajIPA4

 

Posílám Vám rovněž sestřih debaty pro server iDnes: https://www.youtube.com/watch?v=_CdV1N6VylI

 

Připojuji i rozhovor pro Parlamentní listy: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Proc-nedemonstrovali-driv-Takovych-ohrozeni-tu-bylo-Konecna-se-pta-Milionu-chvilek-717827?fbclid=IwAR2dWH5auQbNpLldTT8PUFpFzgXvtiptjb6uve99lbIIe35J0cqeY3FEcKw