Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

37. týden bez obalu

Karel Kuboš

Vážení čtenáři a čtenářky, díky, že 37. Bez obalu s K. Konečnou

 

čtete další Bez obalu!

 

V minulém týdnu se vláda konečně po půl roce rozhoupala k zastropování cen energií. I po něm budou Češti ale platit daleko více než Slováci, Němci, Francouzi, Portugalci i Španělé. Ještě na konci března letošního roku o tomto opatření prohlásil Petr Fiala, že je špatné a nic neřešící. Jak tedy nyní máme zastropování cen v podání Fialovy vlády rozumět? Dal Petr Fiala nakonec za pravdu opozici? Nebo dle jeho slov přijala vláda opatření, které přinese jen škodu a zaplatí jej střední třída? Důkazů o tom, že právě střední vrstvy v posledních měsících vláda efektivně likviduje je od jejího nástupu bohužel spousta. K zastropování cen ještě ovšem asi takto – kdyby vláda zastropovala cenu elektřiny někdy v době vzniku tohoto videa již před půl rokem, mohli jsme dodnes všichni platit za elektrickou energii 4x méně, tak jako Slováci. Právě 4x totiž od února vzrostla cena, za kterou na burze obchodujeme jednu kilowatthodinu. Lidé tak zastropování cen energií zaplatí především kvůli liknavosti Fialovy vlády, která ve finále přijala opozicí dávno navrhované řešení až v situaci, kdy jsme se stali zemí s nejdražší energií v Evropě.

 

K novému vývoji došlo také v kauze Dozimetr. Na svobodě je po Petru Hlubučkovi a podnikateli Zakaríu Nemrahovi také hlava celé chobotnice, podnikatel Michal Redl. Jen připomínám, že kvůli vazbě na Redla skončili ve svých funkcích ministr školství Petr Gazdík, ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Petr Mlejnek a v nedávné době také místopředsedkyně sněmovny, Jana Mráčková Vildumetzová, jejímuž muži svědčil stíhaný podnikatel Nemrah na svatbě. Podle informací Seznam zpráv vyšlo Redla propuštění z vazby na 10 milionů korun. Nyní už se stíhaný podnikatel na svobodě znovu prohání ve svém Bentley v hodnotě 8 milionů. Již v roce 2002 přitom Redl spolu s Radovanem Krejčířem tuneloval Českou spořitelnu a další trestní stíhání ve věci půlmiliardového daňového úniku v roce 2007 bylo přerušeno pro potvrzení o vážné duševní nemoci, která Redlovi neumožňovala vnímat průběh trestního řízení. Vnímat hned první den možnost složení desetimilionové kauce ovšem Redl problém neměl a ihned po propuštění si to zamířil přímo k budově jedné z firem, kterou podle všeho skrytě ovládá přes svěřenecký fond. Zkrátka jako by ani nešlo o muže, jenž je hlavním aktérem největší korupční kauzy české politiky posledních let. S Redlem na svobodě je třeba se ptát, zda přetrvává také jeho vliv ve vládním hnutí STAN a jaký bude mít jeho propuštění dopad na další vyšetřování celé kauzy. Jedno je ale jisté. Strádat údajně vážně duševně nemocný Redl na svobodě rozhodně nebude.

Vybarvovat se pomalu začínají také jednotliví prezidenští kandidáti. Danuše Nerudová se zřejmě rozhodla dostát přezdívky „česká Čaputová“ se vším všudy a po vzoru slovenské hlavy státu, která letos v květnu vyznamenala trojici stoupenců slovenského klerofašistického režimu, kteří se během druhé světové války postavili proti Slovenskému národnímu povstání. Na tenký led státních vyznamenání se nyní pustila i Nerudová, která prohlásila, že by udělila vyznamenání bratrům Mašínovým. Ti se totiž na konci září roku 1951 dopustili přepadení stanice SNB, při kterém Ctirad Mašín chladnokrevně podřízl spoutaného a bezbranného příslušníka sboru, Jaroslava Honzátka. Nevídaná brutalita jejich dodnes děsí. Nešlo přitom ale o jediný zbytečný smrtící útok Mašínů. O rok později zastřelil při loupežném přepadení Josef Mašín pokladníka podniku Kovolis Josefa Rošického při převážení výplat zaměstnanců. Oba Mašínové tak mají na rukou krev bezbranných lidí, kteří se neprovinili ničím jiným, než tím, že byli ve špatný čas na špatném místě. Byla bych opravdu nerada, kdybychom se jako společnost ubírali směrem, kde zbytečné vraždění bude glorifikováno na úroveň státních vyznamenání.

 

A nyní do zahraničí: Před několika dny proběhl bez zájmu českých médií v uzbeckém Samarkandu již 22. summit Šanghajské organizace pro spolupráci, která byla založena v roce 2001 a ke dnešnímu dni má 8 členů: Čína, Indie, Rusko, Kazachstán, Tádžikistán, Kyrgyzstán, Pákistán, Uzbekistán. A brzy přibydou další. Území členských zemí představuje zhruba 60 % celé Eurasie a 41 % světové populace. Loni HDP členů SCO tvořilo 24 % globálního HDP. V rámci summitu spolu jednali i prezidenti Ruska Vladimir Putin a prezident Číny Si Ťin-pching. Vztahy těchto dvou velmocí jsou klíčové pro další vývoj mezinárodní situace. Ve 20.století vnímal Sovětský svaz ČLR jako chudšího bratrance. Dnes se situace zcela obrátila. Čína má robustní a dynamickou ekonomiku, která je 10 x větší než ruská. Oba státy dobře spolupracují, neboť Čína potřebuje dovážet ruské přírodní zdroje a Rusko potřebuje čínskou rozvinutou technologii investice a občané Ruska se stále více musí spoléhat na čínské spotřební zboží.

 

Celkem během posledních 7 měsíců se ruský vývoz do Číny navýšil o 48,8 %. Čína již předstihla Německo a je nyní hlavním ruským zdrojem průmyslových výrobků. Čína rovněž využívá evropských protiruských sankcí a snaží se do Ruska vyvážet zboží, které tam před sankcemi vyvážela Evropa. Ruská federace bude rovněž do Číny vyvážet levný plyn a nový plynovod spojí západní Sibiř s čínským trhem, a to za čínských cenových podmínek. Toto zlepší vyjednávací pozici Číny s dodavateli zkapalněného plynu z Kataru a z USA. USA ovšem nezabrání příštímu vývoji, který i podle amerických expertů povede k tomu, že Čína bude kontrolovat polovinu ruského obchodu a bude hlavním zdrojem technologie v důležitých oblastech jako jsou telekomunikace, doprava a výroba energií.

 

Nové rusko-čínské spojenectví vzbuzuje velké obavy v USA. Jim Fanell, bývalý ředitel zpravodajských služeb v americkém námořnictvu jej vnímá jako „konfrontaci na dvou frontách“ a „hrozbu pro USA“. A vyzval představitele USA, aby se vrátily ke standardům Studené války a získaly kapacitu podporovat válku na obou frontách souběžně“!!

 

Na závěr bych Vás ráda pozvala k volbám, které budou probíhat už v pátek a sobotu. Máme tak jedinečnou příležitost vystavit účet vládní pětikoalici. Hlas pro KSČM – Hlas proti Fialově vládě!

 

 

 

Odkaz na aktuální video naleznete zde: https://www.youtube.com/watch?v=4W_z92MZFSE

 

Posílám Vám rovněž své vystoupení na demonstraci v Praze dne 17.9.2022: https://www.youtube.com/watch?v=cvyoetnGZp0

 

Přikládám také kompletní sestřih z velké debaty na CNN Prima News: https://www.youtube.com/watch?v=R0Jj7VPnVH8&t=4s