Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

30. týden bez obalu

Karel Kuboš
  1. Bez obalu s K. Konečnou SPECIÁL

 

Vážení čtenáři,

 

děkuji, že čtete už 30. vydání Bez obalu v letošním roce. Při té příležitosti jsem se rozhodla, že si dnes uděláme speciální vydání.

 

Prezidenti Spojených států amerických se v českých médiích těší obrovské přízni. Někdy mám pocit, že často větší než v samotné Americe. Vrcholu to dosáhne vždy v dny voleb, kdy například veřejnoprávní Česká televize rozjíždí speciální volební studio – stejně, jako když probíhají volby v České republice. Naposled, když se rozhodovalo mezi Joe Bidenem a Donaldem Trumpem, bylo dokonce jasně patrné, komu redaktoři a komentátoři jednoznačně fandili.

 

Mnozí z Vás mou pozici k oběma těmto pánům znáte. Když se mě ptali, pro koho bych se rozhodla já, odvětila jsem, že je to stejné, jako se rozhodovat, zda se střelit do levé nebo pravé nohy. A za tím si stojím dodnes. Nehledě na to, že prezident USA má dnes naprosto jinou roli než v minulosti. Často ne nepodobnou loutkám, nad nimiž stojí nadnárodní korporace a zbrojařská lobby, kteří těmito loutkami hýbou tak, aby si maximalizovaly své zisky!

 

A ještě jednu poznámku si neodpustím. Z Gustáva Husáka, který prošel několika lágry, si dělali legraci. O Vladimíru Putinovi říkají, že trpí nevyléčitelnou chorobou a není schopen rozhodovat. Když ale pak vidíme sedmdesáti devítiletého Joea Bidena, jak si podává ruku s imaginárním člověkem, že musí mít napsáno i kdy si má kam sednout a mluví z cesty, tak to média vždy přisoudí nějaké momentální nevolnosti. Když řekne, že má rakovinu, další den to jeho poradci dementují, že se prezident spletl. A novináři? Žádné spekulace, pokorně přijímají zprávy Bílého domu. Jestli je to spravedlivý postup nebo charakteristická ukázka dvojího metru, na to si odpovězte sami. Dokonce i známá odbornice na zdraví ústavních činitelů doma i v zahraničí Džamíla Stehlíková v tomto případě mlčí…

 

Nyní ale k Donaldu Trumpovi, který mezi některými občany získal jakousi zvláštní nálepku – podobnou jako třeba Marie Le Penová – stal se vlastně pozitivním symbolem. Neplatí to samozřejmě ani u jednoho. Donald Trump je pěkné kvítko, kterému jde v první řadě o jedno – o prachy.

 

Spojené státy churaví. Ze země, která miluje statistiky, denně chodí nové údaje o počtu vražd a sebevražd. Jen pro ilustraci: letos bylo do 30. července v USA během služby zabito 145 policistů a na druhé straně policisté zabili 286 lidí. Ve stejné m časovém úseku se letos ve Spojených státech odehrálo se 436 případů masové střelby. V téže době Kongres nemá nic důležitějšího na práci, než – s ohledem na blížící se volby – zahájit veřejné vyšetřování událostí ze 6. ledna 2021, kdy se příznivci bývalého prezidenta Donalda Trumpa pokusili násilím zabránit jmenování Joe Bidena zvoleným prezidentem USA. Jak je již dobře známo, tak po několika hodinách rvaček i uvnitř Capitol Hillu, tedy sídla poslanců a senátorů, byli útočníci odraženi a nakonec oficiální ceremonie proběhla. Od té doby bylo několik protestujících zatčeno a odsouzeno. Podle zprávy Senátu z loňského června celkem 7 lidí v souvislosti s útokem na budovu Kongresu zemřelo. Tři z nich byli členové ochranky. Několik dní po vydání zprávy další dva policisté spáchali sebevraždu.

 

Nyní se Kongres pokouší upřesnit roli prezidenta Trumpa. Na prvním slyšení na Trumpa ostře zaútočila místopředsedkyně vyšetřující Komise republikánská členka Sněmovny reprezentantů Liz Cheney. Tato velmi konzervativní politička byla za svůj postoj k Trumpovi již odvolána z vedení strany a čelí výhrůžkám smrti, kvůli nimž si najala vlastní ochranku. Mimochodem samotná Chenyová je dcera Dicka Cheneyho, což byl vicepremiér George W Bushe, který spolurozhodoval o invazi do Afganistánu a Iráku.

 

Po ní vystoupil bývalý generální prokurátor William Barr, který detailně popsal situaci, v níž stoupenci Trumpa uposlechli Trumpovu výzvu přijít před Capitol Hill ve snaze zvrátit oficiální vyhlášení vítězství Joe Bidena a prosadit návrat Donalda Trumpa. Všichni uvěřili jeho tvrzení, že volby byly zfalšovány, což William Barr jednoznačně popřel. Pozornost rovněž vzbudila dcera Donalda Trumpa Ivanka, která v natočeném videu prohlásila, že si hluboce váží prokurátora Barra, který jí přesvědčil, že její otec legitimně prohrál volby.  Trump na to reagoval vzkazem, že „teď už s Tebou na rande nepůjdu, a máš to!“.

 

Podle amerických médií ale tato svědectví mnohé Trumpovy stoupence nepřesvědčila. I nadále se připravují na zvolení „svých lidí“ v podzimních volbách třetiny senátu a na Trumpovu kandidaturu v roce 2024. Poukazují na Bidenova selhání, zvláště na „rostoucí inflaci, ilegální migraci a nedostatek dětské výživy“. Tyto a další Bidenovy problémy jsou zahrnuty do 30tivteřinové reklamy, která stála 0,5 mil. dolarů, a která obviňuje Demokraty z „honby na čarodějnice“.

 

Vyšetřovací výbor zjistil, že Trump získal 250 miliónů USD od stoupenců, kterým slíbil, že peníze budou použity na boj proti volebnímu podvodu, ale bývalý prezident již v té době věděl, že neprohrál podvodem a peníze byly přesměrovány do jeho vlastní politické organizace. Šéfové Trumpovy kampaně tvrdili, že peníze budou uloženy ve „fondu na obranu voleb“ a budou financovat právní kroky k vyvrácení výsledků voleb. Avšak Amanda Wick, vyšetřovatelka Výboru zjistila, že žádný takový fond nikdy neexistoval.

 

V těchto dnech se Donald Trump pochlubil, že díky jeho nominaci tří konzervativních soudců došlo k tomu, že většina šesti pravicových soudců přehlasovala tři zbylé a prosadila změnu zákona z roku 1973 (případ Roe vs. Wade), který umožňoval legální potraty v celých Spojených státech. Nové zcela bezprecedentní rozhodnutí Nejvyššího soudu znamená, že nejméně v polovině států dojde k totálnímu zákazu potratů, což nejvíce dopadne na chudé ženy, které si nebudou moci dovolit cestovat stovky kilometrů do jiných států. Trump nazval nový zákon „největším vítězstvím hnutí pro život“, což se stalo „jenom díky tomu, že jsem prosadil, co jsem slíbil“.

 

Vyšetřovací „Výbor 6. ledna“ rovněž prokázal, že Trump nelegálně tlačil na zákonodárce ve státech, kde prohrál, aby výsledky voleb zneplatnili. Také organizoval nátlak na viceprezidenta Mike Pence, aby 6. ledna odmítl potvrdit legálnost voleb. Svědci Výboru dosvědčili, že členové skupiny Proud Boys (Hrdí chlapci) byli připraveni Pence zavraždit a podle videa se někteří z nich dostali až do vzdálenosti 12 metrů k místu, kde se Pence schovával. Dav vedený Trumpovým málo známým advokátem Johnem Eastmanem vtrhl do Kongresu a domáhal se Pencovy popravy, dosvědčili svědci.

 

Ačkoliv to z našich médií tak nevypadá, tak Trump ani Biden nejsou nejpopulárnějšími politiky USA. Pokles popularity prezidenta Bidena dokonce znepokojuje stoupence Demokratické strany natolik, že hledají alternativu. Nejpopulárnějším americkým politikem je v současné době levicově orientovaný senátor Bernie Sanders, kterého před volbami naše média vykreslovala téměř jako ďábla, nebo – ještě hůře – jako komunistu. Ten je prý ochoten kandidovat potřetí, pokud se Biden rozhodne podruhé již nekandidovat.

 

Děkuji Vám za pozornost a přeji hezké dny bez lží a bez toho, abyste se museli rozhodovat, zda se střelit do levé nebo pravé nohy!

 

 

 

Odkaz na video naleznete zde: https://www.youtube.com/watch?v=dgD0sx3DXWc

 

Připojuji sestřih rozhovoru pro ČT24 o Ukrajině: https://www.youtube.com/watch?v=ntJwDrD16sM

 

A také aktuální rozhovor pro Parlamentní listy: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Predvolebni-salva-na-Fialu-Sefka-KSCM-vytahla-nejvetsi-skandaly-ODS-710103?fbclid=IwAR2EahDaQqH_25WqebxT1TDUWLsYvcVJtj3QS-RvOnWiZl1fcS64lbflH60

 

Děkuji za přeposílání materiálů dále!