Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

28. týden bez obalu

Karel Kuboš
  1. Bez obalu s K. Konečnou

 

Vážení čtenáři, milé čtenářky,

 

uplynulé dny se na české politické scéně nesl\ v duchu pokračující neuvěřitelné rusofobie, siláckých gest a řečí a pravicové nenávisti vůči lidem, kteří zastávají jakýkoliv jiný názor, než je ten vládní. To všechno má podle mě za cíl jediné – zakrýt skutečný problém, kterým je absolutní neschopnost Fialovy vlády řešit ekonomickou krizi v naší zemi a napojení vlády na mafiánské prostředí.

 

Vše minulý týden zahájil Vít Rakušan, který slavnostně oznámil vznik útvaru proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě se slovy: „Nebude se líbit extremistům, teroristům a různým proruským švábům, na které si právě tahle jednotka bude chtít posvítit.“ Jak kdysi prohlásil Miloš Zeman: „Politik může být milován, politik může být nenáviděn, ale politik se nesmí nikdy stát směšný.“ A právě to, stát se směšným, se podle mě tímto prohlášením podařilo Vítkovi Rakušanovi dokonale. Může mi někdo vysvětlit, jak si chce Rakušan posvítit na teroristy, když si nedokázal posvítit ani na korupci ve vlastní straně? Jaká je podle Vítka Rakušana definice proruského švába? Na koho tato slova mířil? Půjde snaha posvítit si na proruské šváby ruku v ruce s blokováním webů a odstraňováním nepohodlných názorů státním cenzorem? Není náhodou, že to byl právě pan ministr Rakušan, který na jaře horlivě obhajoval bezprecedentní zákaz médií, jenž nemá v evropském prostoru obdoby. Je podle Víta Rakušana proruský šváb ten, kdo neschvaluje miliardové dodávky zbraní na Ukrajinu prostě proto, že nesouhlasí s válkou a přeje si místo silového řešení řešení mírové? Pokud si chce pan ministr na někoho, jak říká, posvítit, měl by v první řadě začít s organizovaným zločinem ve vlastní straně. Republice by to pomohlo rozhodně víc.

 

Další věc, která mě v minulém týdnu v negativním slova smyslu dostala, bylo prohlášení senátorky Němcové, dle které by ruští studenti neměli mít právo po dobu invaze studovat na českých univerzitách. Paní Němcové by měl někdo zřejmě připomenout, co znamená ono písmeno „D“ v názvu strany, za kterou v senátu kope. A kopat kolem sebe, to jde paní senátorce vskutku náramně. Jak se může paní senátorka jedním dechem hrdě hlásit k hodnotám západní demokracie a druhým chtít kádrovat lidi podle národnosti? Navíc mladé lidi se zájmem o studium? To vážně Mirka Němcová ztratila veškeré zbytky sebereflexe a nevidí ve svém xenofobním výroku tu neuvěřitelnou míru pokrytectví? Celou záležitost je také třeba opět vnímat v kontextu historických souvislostí. Křičel snad někdo z ODS, že bychom měli zakázat studovat na našich univerzitách studentům z USA či Velké Británie při zahájení invaze v Iráku? Zakazovali jsme někomu studovat na našich univerzitách při bombardování Jugoslávie? Nic takového se nestalo, výrok paní senátorky je sám o sobě diskriminační a vypovídá především o charakterových vlastnostech Miroslavy Němcové i celé její partaje. Pokud někdo někde nemá co dělat, nejsou to ruští studenti, ale Petr Fiala a spol. u vládních koryt.

Za vyloženě nevkusný pak považuji příspěvek Martina Pacovského, předsedy Pražské plynárenské, který se v červenci pochlubil fotkou v kulichu s připomenutím hygienického minima teploty na pracovištích. Pan Pacovský se tak postavil vedle Piráta Michálka a mezi ty, kteří lidem říkají „stát vás nechal na holičkách, tak si vyberte – buď se dostanete do existenčních problémů, nebo budete trávit doma zimu v kulichu“. Výraz pana Pacovského na fotce, kterou zveřejnil na svém Facebooku, asi dokonale shrnuje jeho postoj k občanům. Jinak než jako výsměch totiž jeho příspěvek těžko chápat. Proč mi něco říká, že ani pro pana Pacovského, ani pana Michálka zdražování energií zas takovou finanční zátěž představovat nebude? Lidé nepotřebují vaše knížecí rady, lidé chtějí vědět, proč máme inflaci větší než sankcemi zasažené Rusko a jak nás z toho chcete dostat ven. Chtěla bych těmto arogantním vládním papalášům vzkázat: Přestaňte se vysmívat lidem a začněte konečně něco dělat!

 

A teď do zahraničí, kde můžeme pozorovat snahu USA vytvořit „Středovýchodní“ NATO proti Iránu: Průlomem bylo Bidenovo setkání s korunním princem Mohammedem bin Salmánem, známým jako MBS, který je de facto vládcem Saúdské Arábie, i když králem zůstává jeho otec, 86tiletý král Salman. OSN, ale i CIA a přední americká média již před časem došly k jednoznačnému závěru, že MBS nařídil vraždu novináře Jamala Khashoggiho, který byl v říjnu 2018 vlákán na velvyslanectví Saúdské Arábie v Istanbulu a tam zavražděn princovými agenty. Rozčtvrcené tělo novináře, který pracoval pro Washington Post, bylo pak ukryto na neznámém místě.

 

Během své prezidentské kampaně v roce 2020 prohlásil Joe Biden, že kvůli této vraždě a kvůli roli Saúdské Arábie ve válce proti jemenským Houthiům, zaplatí Saúdská Arábie „vysokou cenu“ a USA s ní bude „zacházet jako s páriem, kterým ona je“. Minulý týden se Biden ke svým slovům již moc nehlásil. Zapomněl i na své lidskoprávní kázání, a to i přesto, že v uplynulých měsících bylo popraveno neskutečných 81 lidí za své politické přesvědčení. Vzhledem ke světové energetické krizi vyvolané protiruskými sankcemi, je ale Saúdská Arábie, jako největší světový vývozce ropy, pro USA nyní klíčová. Kromě zatím neúspěšné snahy získat větší množství saúdské ropy, se Biden snažil více integrovat Izrael do regionu a podpořit snahu vytvořit „obranný pakt s Izraelem a některými arabskými sunnitskými státy“, který by byl „Středozemním NATO s cílem bránit tyto země proti Iránu“.

 

Podle Agnés Callamard, francouzské generální tajemnice Amnesty International, Bidenovo jednání v Saúdské Arábii jen posílí přesvědčení většiny Třetího světa, že „USA prosazují lidská práva jen účelově a podmínečně. Ti, kteří mohou USA nabídnout něco, co má politickou či ekonomickou hodnotu, nebudou terčem kritiky“. Callamard připomněla, že americký selektivní postoj vedl k tomu, že letos v dubnu až 82 států odmítlo podpořit vyloučení Ruska z Komise pro lidská práva OSN a tyto země představují 70% světové populace. I saúdský diplomat, princ Faisal bin Farhan al-Saud připomněl květnové zastřelení izraelským ostřelovačem palestinské americké novinářky Širín abú Aklehové a i ověřené zneužívání iráckých vězňů americkými vojáky. „Američané tedy nemají právo kritizovat jiné za to, co dělají sami,“ řekl novinářům saúdský ministr Jubeir.

 

Děkuji, že jste dočetli až sem a přeji všem hezké letní dny.

 

 

 

Odkaz na aktuální video naleznete zde: https://www.youtube.com/watch?v=nSyDJI8VJIo

 

V Evropském parlamentu jsem se zeptala ministra Síkely, jak hodlá řešit drastické rozdíly v cenách energií mezi členskými státy EU (když už předsedáme Radě EU). Odpověď si raději poslechněte sami zde: https://www.youtube.com/watch?v=8JafRW6uIVY