Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

23. týden bez obalu

Karel Kuboš
  1. Bez obalu s K. Konečnou

 

Vážení čtenáři, milé čtenářky, ráda bych Vás přivítala už dalšího dílu Bez obalu!

 

Další týden se znovu nesl ve znamení nečinnosti vlády v boji s hyperinflací a zaměřování se na podružné problémy, jejichž řešení životy lidí v České republice nijak nezlepší. Zatímco během covidové krize se ustálil pojem covidové šílenství, současné konání Fialovy vlády mi čím dál víc připadá jako šílenství ukrajinské. Nebo jsem snad jediná, komu nepřipadá normální, že český premiér předává na státní návštěvě jako dar své země ukrajinský šál? Já tohle vnímám jako další necitlivé gesto vůči občanům České republiky, kteří v posledních týdnech prožívají deziluzi a musejí se vyrovnávat s pocitem, že na ně při veškeré válečné solidaritě jejich vlastní vláda zapomněla. A pokud v posledních týdnech sílily hlasy o tom, že Fialova vláda se v mnoha ohledech chová více jako vláda ukrajinská než jako vláda česká, předat na audienci u papeže jako dar českého státníka ukrajinský šál je toho bohužel dalším dokladem. Jistě, pomáhejme, ale nekrčme se u toho a nevzdávejme se vlastní hrdosti a identity.

 

Bohužel to není pouze vláda, kdo ukrajinskému šílenství posledních týdnů podlehl. Naprosto nesmyslná, diskriminační nařízení se bohužel dostala i na půdu, která by již ze své podstaty měla zůstávat apolitická, a to sice na půdu akademickou. České vysoké učení technické v Praze totiž požaduje po studentech s ruským a běloruským občanstvím napsání motivačního dopisu, odsuzujícího invazi na Ukrajině, chtějí-li nadále pokračovat ve studiu na této univerzitě. ČVUT je přitom jedinou vysokou školou, která v Česku něco podobného požaduje. Nemůžu si pomoct, ale opět mi přijde daleko přes čáru to, že škola lustruje studenty podle občanství a na jeho základě je nutí cokoliv sepisovat, přičemž v opačném případě vyhrožuje vyhazovem. Rektor ČVUT Vojtěch Petráček mimo jiné doporučuje ruským studentům v dopise zmínit „aktivity v pomoci Ukrajině a v protiválečném postoji„. Neměli by studenti primárně studovat a soustředit se na rozvoj svých dovedností v oblasti, kterou si zvolili? Vyzývání k občanskému aktivismu pod pohrůžkou vyhazovu ze školy, navíc pouze na základě národnosti, podle mě nemá na akademické půdě absolutně co dělat a jsem šokovaná, že něco takového zažíváme v roce 2022. Kdo jako posoudí, zda protiválečné aktivity toho či onoho studenta byly dostačující? Co když vážně nechává nějaký student politiku politikou? To mu nyní někdo, ani není jasno kdo, zkrátka řekne „nepomohl jsi dostatečně Ukrajině, u nás na škole končíš?“ Podle ČVUT navíc „může svým vyjádřením podpořit žádost pracovník fakulty či ústavu, na kterém student studuje, studenta osobně zná a může potvrdit uvedené skutečnosti„. Kdybych nevěděla, že se jedná o realitu, myslela bych si, že musí být snad špatný vtip.

Zpět ale k inflaci, kvůli které už dle ekonomických ukazatelů zchudlo až 94 % zaměstnanců a bez pár vyvolených se tak týká již všech obyvatel České republiky. Podle ekonoma Lukáše Kovandy „prakticky všichni Češi pod 50 let ve svém životě nezažili takový pád životní úrovně, jaký je čeká letos“. Ano, slyšíte správně. Budoucí čas. Čeká. Například pohonné hmoty jsou dnes na úplném maximu – samozřejmě „velkolepé“ opatření vlády snížením spotřební daně o směšnou korunu a půl na litr se na cenách neprojevilo. Reálná mzda by se letos mohla propadnout až o 8 %, nejvíce od vzniku samostatné České republiky. Čekala bych, že v této mimořádné situaci budeme svědky tiskových konferencí, na kterých vláda bude ve snaze o uklidnění občanů srozumitelně představovat plánované kroky v boji proti chudnutí vlastních lidí. Realita? Petr Fiala předává ve Vatikánu ukrajinský šál a vláda se bije v prsa s tím, kolik miliard vydává na pokračování bojů ve válečné zóně. Petře Fialo, už se proboha proberte a jasně řekněte, jestli hodlá vaše vláda udělat taky něco pro chudnoucí lidi tady u nás doma!

A tím „udělejte něco pro lidi“ rozhodně nemyslím, že jim budete diktovat, co mohou či nemohou číst a kde si můžou hledat informace. Když vidím počínání vaší vlády a zároveň vnímám rostoucí frustraci lidí ve společnosti, čím dám tím víc považuji kroky na Ministerstvu vnitra jako nebezpečný precedens, který povede pouze k tomu, že vláda bude blokovat „nepohodlné“ názory těch, kteří si dovolí říct či napsat cokoliv, co nebude v souladu s oficiální názorovou linií. Nový návrh ministerstva vnitra totiž kromě blokace webů, které někdo, ani nevím kdo, nejspíš nikým nevolený státní cenzor, vyhodnotí jako dezinformační, umožňuje také snižování dosahu jednotlivých stránek. Pokud tedy vláda nebude chtít konkrétní web ztrestat úplným vypnutím, bude mít nyní i kontrolu nad tím, s jakou pravděpodobností se k občanům ta či ona zpráva dostane. Nebyl to právě demoblok, který v minulém volebním období křičel, jak nepřipustitelná je kontrola médií čelními vládními představiteli? A nyní si na kontrolu médií schvalujete rovnou zákon? Vždyť je to úplně na hlavu? Aktuálně v České republice zjevně nemáme nic důležitějšího na práci než cenzurovat. Pozornost od reálných problémů, které vaše vláda odmítá řešit, se vládě tímto ale odpoutat nepodaří.

Za vypíchnutí stojí také další projev absolutního pokrytectví Pirátů, kteří se po usednutí do ministerských křesel dostávají do médií už pouze v případech, kdy ve svém jednání obrací o 180 stupňů proti svému vlastnímu loňskému programu. Ještě v září loňského roku tvrdila místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová následující: „My jsme pro soutěž inovací, takže nejsme pro zákaz aut se spalovacím motorem, máme to i výslovně v programu.“ Dnešní realita? Všichni tři pirátští europoslanci, jmenovitě Markéta Gregorová, Marcel Kolaja a Mikuláš Peksa, hlasovali v Europarlamentu pro zákaz spalovacích motorů, tedy návrh, který ve svém důsledku bude mít opět negativní vliv na českou ekonomiku, která z výroby automobilů se spalovacími motory doposud těžila. Ale to, že všichni Češi chudnou, je vlastně všem současným vládním stranám úplně jedno. Vždyť brzo budou moct tyto zprávy mazat jako dezinformace.

 

Ze zahraničí ovšem na konci týdne přišla jedna velmi pozitivní zpráva. Ve Francii se konalo první kolo parlamentních voleb. Jako obvykle česká média – stejně jako v případě prezidentských voleb – raději nehovořila o uskupení Jeana Luca Mélenchona, kterému se podařilo poskládat koalici levicových stran, kde nechyběla ani Komunistická strana Francie. Formace NUPES, jak tato koalice byla nazvána, získala podle oficiálních výsledků 25,66 % a jen těsně se umístila za koalicí SPOLU prezidenta Macrona, jež získala 25,75 %. Objevily se ale spekulace, že levicová formace byla záměrně poškozena při sčítání hlasů. Ostatně nebylo by to nic neobvyklého ani u nás – před 4 lety například KSČM nezapočítali několik stovek hlasů v brněnské části Kohoutovice…ale zpět do Francie. Radikální levice tak ukázala, že v kombinaci s přitažlivým programem, charismatickým vůdcem a snahou spojit síly, má jednoznačně u voličů dveře otevřené.

 

Znovu si Vás dovoluji pozvat na demonstraci pořádanou KSČM proti zdražování a vládě. Přijďte spolu s námi vládě říct DOST! Je důležité, aby se nás tam sešlo co nejvíce! Nezapomeňte – už v sobotu 18. června od 15:00 hodin u koně na Václavském náměstí v Praze!

 

Přeji Vám hezký týden.

 

 

Odkaz na aktuální video naleznete zde: https://www.youtube.com/watch?v=_DVwJTPm2oU

 

Zde si můžete pustit mé vystoupení v Evropském parlamentu v debatě o zákazu spalovacích motorů: https://www.youtube.com/watch?v=ru1AiANHhMo

 

Přikládám i video ze Štrasburku o výsledku hlasování v případě zákazu spalovacích motorů pro roce 2035: https://www.youtube.com/watch?v=m6frALa6FCo