Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

48.tyden bez obalu

Karel Kuboš

Souhrnná informace za 48. týden
(29.11. – 5.12.2021)

 

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

 

jsem moc ráda, že opět čtete události 48. týdne Bez obalu

 

Kultura je v posledních letech popelkou, na níž se jako první šetří. Na rozdíl třeba od resortu obrany. Že tomu nebude lépe ani s novou vládou potvrzuje i expert KSČM na kulturu Zdeněk Štefek, který vše shrnul ve svém komentáři na Facebooku: Dnes více než kdy jindy by mělo platit spíše heslo, že kolik dáme na zbrojení, tolik by měla dostat kultura, protože budoucnost země přece neleží na bodácích…Úplně chybí ochrana českého jazyka a národní kultury, velký význam je dán tzv. nezávislosti médií a zapojení Senátu.“ A to nejspíš proto, aby už v budoucnu nikdo nemohl Českou televizi kritizovat v případě, že by čistě náhodou byla v příštích letech k nové vládě benevolentnější než k vládě dosluhující. Budoucí vládu tak opět v první řadě zajímají mocenské hry a posilování vlastního vlivu ještě před nástupem do funkce, a to místo toho, aby řešila, že pro velkou část obyvatel České republiky je kultura zcela nedostupná.

 

A že na kulturu vážně nebude mít jen tak kde kdo potvrzují slova ekonomického experta ODS Skopečka, kterého jsem už zmiňovala v jednom z předchozích dílů Bez obalu. Kompenzace totiž znamenají, že budoucí vláda již teď slevuje ze svého ambiciózního původního plánu snížit navrhovaný schodek státního rozpočtu až o 100 miliard korun. Bohužel se obávám, že další díry v rozpočtu nechá budoucí vláda místo progresivního zdanění znovu zaplatit ty, kteří dopady pandemie a nezpomalujícího zdražování už teď pociťují nejvíc.

 

Ostatně to, jak to budoucí vláda myslí s ochranou drobných podnikatelů proti moci miliardářů znovu dokazuje i její personální složení. Na ministra zemědělství navrhovaný lidovec Zdeněk Nekula totiž coby předseda představenstva Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu hájil v roce 2018 poskytnutí státní podpory dceřiným společnostem Agrofertu, a to navzdory tomu, že podpora byla určena pro malé a střední podniky. Ani dalšímu ministerskému kandidátovi se tedy nepodařilo usednout do křesla bez předchozí mediální kauzy budící pochybnosti o jeho kompetenci, až se mi zdá, jako by to bylo pro ministry v nadcházejícím Fialově kabinetu podmínkou.

 

Pojďme na skok do zahraničí. Kancléřka Angela Merkel se rozloučila se svým úřadem. Nevím, jak to vnímáte Vy, ale obrázky z ceremoniálu mi připomínaly spíše temná třicátá léta. Na rozdíl od té doby se Německo dneska snaží ovládat Evropu skrze svou politickou sílu v EU, což jsem mj. popsala v rozhovoru pro Parlamentní listy (dostupný zde: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/TOP-09-dela-ze-zdravi-kseft-Nic-noveho-to-uz-jsme-jednou-zazili-A-lidovci-jako-socialni-svedomi-Predsedkyne-Konecna-se-zacala-smat-685590?fbclid=IwAR1hH5HOe2r0J097PLr2I61iRgEZaC2U7RVvsbWq9D77ZvrcRphEWjalXrE), který najdete na mém Facebooku i webu. Mimochodem cílem sociálních demokratů a zelených, kteří teď budou v Německu vládnout, je vytvořit z EU jakési Spojené státy evropské, což je pro mě i KSČM nepřijatelné.

 

Na druhou stranu jsou momenty, kde by se nastupující česká vláda mohla u svých kolegů v Německu inspirovat. Zejména v sociální oblasti. Nová minimální hodinová mzda bude nově 12 euro, tedy asi 300 korun za hodinu pro každého pracujícího. Jedná se o zvýšení o 12 %, tedy jako by souměrně v ČR vzrostla minimální mzda o 1800 korun, přitom vláda ANO a ČSSD rozhodla o růstu o pouhou tisícovku. Přídavek na dítě bude nově 500 eur, přičemž za každé další se znovu o tuto částku navýší. Mimochodem protagonisté Listopadu 1989 tvrdili, že naše západní sousedy doženeme do 5 let. A po 32 letech jsme stále tam, kde jsme.

 

Víte, že jsem zastánkyní hesla, že si má každý zamést nejdříve před vlastním prahem. Bylo nedobrým zvykem české zahraniční politiky, že měřila různým metrem, ale také, že školila různé státy z toho, co mají na svém území dělat a jak. Většinou to české diplomacii našeptávali naši „spojenci“ v USA. S nastupující vládou tento trend podle mě bude ještě umocněn. Ale k tomu, co se děje v Polsku ohledně potratů, ovšem mlčet nemohu. Ultrakonzervativní katolická vláda zašla dokonce ve svém návrhu tak daleko, že pokud by žena byla znásilněna a z tohoto znásilnění vzešlo těhotenství, tak za interrupci by daná žena dostala vyšší trest než násilník!

 

Ale popojděme ještě o kousek dál. Po odchodu vojsk USA a NATO z Afghánistánu o něm najednou moc neslyšíme. Dvacet let zde US Army budovala stát blahobytu, teda aspoň to tak tvrdili, jen české občany stála přítomnost v Afghánistánu 20 miliard korun…a výsledek? Po 20 letech intervence těchto vojsk je ohroženo podle OSN více než 22 milionům občanů, tedy více než polovina obyvatelstva, hlad a 9 milionům lidí přímo hladomor. Krásný výsledek. V USA i centrále NATO si mohou zatleskat.

 

Tak to je pro dnešek vše. Přeji Vám hezký předvánoční čas a za týden opět na shledanou.

 

Kateřina Konečná