Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Souhrnná informace za 46. týden

Karel Kuboš

(15.11. – 21.11.2021)

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

minulý týden byl protknut státním svátkem. Sedmnáctý listopad je velmi významné datum, které se vztahuje k událostem v roce 1939, kdy byly zavřeny české vysoké školy nacisty. I proto byl v roce 1941 v Londýně sedmnáctý listopad vyhlášen Mezinárodním dnem studentstva a stal se tak jediným mezinárodním dnem v kalendáři s českým původem. Jak jsem uvedla ve svém vystoupení k 17. listopadu, tak je ostudou, že za 32 let se původní význam tohoto dne podařilo za hojné podpory médií téměř úplně vytěsnit.

Ani armádní generál a pozdější prezident Ludvík Svoboda není miláčkem dnešních médií. Jsem ale velmi ráda, že v jeho rodném Hroznatíně na Vysočině se i letos opět sešlo dost lidí, aby si jeho památku připomenuli. Byl vzorem čestného, statečného a laskavého člověka. Bylo mi ctí, poklonit se tomuto hrdinovi.

V minulých týdnech jsme si představili kandidáty na nové ministry. Dnes se zastavme u samotného nastávajícího premiéra Petra Fialy. Jinak také přezdívaného „Pana Slušného“ nebo „Pana Čistého“. Popravdě si nejsem úplně jistá, jak k těmto přezdívkám přišel, protože rozhodně není žádná lilie.

Abych byla upřímná, docela mě mrazí z představy, že české zájmy budou v rukou člověka, který se v minulosti stýkal se zástupci sudetoněmeckého landsmanšaftu a fotil se s vlajkou Panevropské unie, tedy společenství, které se staví proti existenci národních států a skrze evropské sjednocování chce hájit zájmy vysídlených sudetských Němců.

Kritik dotací Petr Fiala je mj. zakladatelem a členem správní rady neziskovky s názvem Centrum pro studium demokracie a kultury. Ta se dle svých vlastních slov zaměřuje „na prosazování a posilování komunikace mezi politickou a kulturní sférou a na rozvíjení a podporu tradičních hodnot západní civilizace.“ Realita? Podle Hlídače státu tato Fialova neziskovka uzavřela za dobu své existence 82 smluv se státem v hodnotě 48 milionů korun a získala celkem 116 dotací v hodnotě více než 28 milionů. Mimo jiné milion a půl v roce 2013 od města Brna na vydávání časopisu Kontexty, o kterém nikdy nikdo neslyšel a zajímavé na něm je asi jen to, že v jeho redakci náhodou sedí Fialův syn, dlouhodobě pak čtvrt milionu z dotačních programů ministerstva školství, další dotace pak Fialova politická neziskovka dostávala od Úřadu vlády nebo ministerstva zahraničí. Ptáte se, na jakou činnost? Od roku 2011 dostával Fiala a spol. vždy po dvou milionech na výzkum týkající se např. posilování ženských organizací v jihovýchodní Barmě. Asi nás všechny bez velkého přemýšlení napadnou lepší způsoby, jak naložit se dvěma miliony z veřejných peněz. A to nemusíme ani chodit do Barmy; Česká republika má podle mě svých problémů dost.

Kromě dotací Petr Fiala v posledních letech také často kritizoval střet zájmů. V tom případě mi přijde hodně podivné, že časopis Kontexty, který z veřejných peněz v posledních letech čerpal více než čtyři miliony korun, vychází ve spolupráci s nakladatelstvím Books & Pipes, jehož důležitým partnerem je Masarykova Univerzita, tedy instituce, v jejímž čele stál Petr Fiala mezi lety 2004 až 2011. Fialovu neziskovku pojí s uvedeným vydavatelstvím osoba Františka Mikše, který je samozřejmě „shodou okolností“ v obou případech předsedou správní rady. Poté už není těžké si domyslet, proč u Books & Pipes stojí tisk knihy s poetickým názvem „Od objevu k interpretaci“ o nákladu 350 kusů pro Masarykovu Univerzitu 250 tisíc korun… V kontextu těchto informací už nicméně chápu, proč si Petr Fiala nedělá těžkou hlavu z toho, že ze státních peněž budou dotovaní tři noví ministři.

Ještě si odskočme za naše hranice. Nedávno skončená konference ke klimatickým změnám ve skotském Glasgow je nadále předmětem ostrých sporů a rozdílných interpretací. Převažují hlasy zklamaných aktivistů, jejichž očekávání konference zklamala. Na poslední chvíli byla prosazena změna a termín „postupně vyřadit“ nahradili termínem „postupně snižovat“ roli uhlí. Zástupci chudších zemí mají, podle mého oprávněnou, obavu, že se slibovaných miliardových dotací v dohledné době nedočkají.  Mimochodem terčem kritiky se stala Čína, jejichž nejvyšší představitel do Glasgowa nedorazil. Abychom si ale nalili čistého vína, tak Čína vyprodukuje 7,38 tun CO2 na obyvatele, zatímco USA 15,52 a ČR 10,53.

Vystoupení k 17. listopadu je dostupné na mém Facebooku, nebo zde: https://www.youtube.com/watch?v=lBFnkzwKWFs

V uplynulém týdnu jsem byla poskytla rozhovor deníku Blesk, který najdete zde: https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/696246/sefka-komunistu-konecna-je-chce-vytahnout-z-povolebni-bidy-boj-proti-drahote-i-propousteni.html?fbclid=IwAR3bYKJNw9vFaBGSROIc80UzvWtAxmlOBSGfnR_I8PQum_of-Bh6oIeZTZ4

Za týden opět na shledanou
Kateřina Konečná