Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Informace od předsedkyně UV KSČM

Karel Kuboš

Souhrnná informace za 47. týden
(22.11. – 28.11.2021)

 

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

 

chtěla bych Vám moc poděkovat za to, že přeposíláte mé informace dále. Zároveň Vám moc děkuji za celou řadu pozitivních reakcí a zpráv, které mi v souvislosti s tím píšete. Zpřístupnila jsem pro Vás další informační kanál na Spotify, kde můžete týdenní souhrny poslouchat i jako podcasty.

 

V uplynulém týdnu došlo ke zhoršení pandemické situace. Upřímně říkám, že jsem zastánkyní očkování, nicméně rozhodně jsem proti tomu, aby to bylo povinné. Co jsem však nepochopila, byl zákaz vánočních trhů. Celá řada měst tak zrušila oficiální rozsvícení vánočního stromku, které měly naplánováno na první adventní neděli. A realita? Občané si jej stejně většinou nenechali ujít a pod vánočními stromy se shromáždili. Nedivím se jim. Čemu se divím je, že obrovské nákupní domy jsou povolené a vánoční trhy venku na čerstvém vzduchu nikoli…

 

Mimochodem v souvislosti s řešením očkování jsem vystoupila také v Evropském parlamentu. Očkovací strategie totiž zatím jde na ruku hlavně výrobcům vakcín, kterým zajišťuje neskutečné příjmy. Znovu jsem proto nadnesla otázku zrušení patentových práv, které by těmto hanebným ziskům učinilo přítrž.

 

Všichni jsme tak nějak s napětím očekávali, jaký plán boje s pandemií nám představí budoucí Fialova vláda, která dle svých vlastních předvolebních slov měla přijít s receptem na covid. Povolební realita plná bezobsažných frází spolu s dosavadními kroky budoucího ministra zdravotnictví jsou ale zatím spíše ukázkou zoufalosti, než aby v občanech České republiky vzbuzovaly klid.

 

Půjčím si doslovnou citaci Vlastimila Válka v odpovědi na otázku, jaké budou jeho kroky po nástupu na ministerstvo zdravotnictví: „Já těžko můžu nějakým způsobem říct co uděláme, když nevím, v které fázi budeme jaksi ve vládě.“ To vážně bude pan Válek šít opatření horkou jehlou až v momentě, kdy Fialova vláda získá podporu v Poslanecké sněmovně a nepřipravuje se už nyní na různé scénáře vývoje? A proč slavný anticovid tým nepřijde místo neustálé kritiky s jasným návrhem toho, jak postupovat v současné situaci? Podle Marka Bendy prostě proto, že by jejich dobré nápady Andrej Babiš ukradl. Tak teď nevím, co je horší. Jsou snad politické body tím jediným, o co budoucí vládě jde? Nebo se začíná ukazovat, že přijít s řešením bude pro Fialu, Válka a spol. už krapánek těžší, než kritizovat každý krok Andreje Babiše?

 

Ostatně se stačí podívat na základní principy, dle kterých chtějí koalice pandemii řídit. Bohužel, kromě vzletných slovíček o spojování společnosti a dodržování nedefinovaných pravidel se toho člověk moc nedozví. A jak Vlastimil Válek odpovídá na kritiku svých komunikačních schopností? Slovy „Já bych to začal vysvětlovat, ale zase by to bylo špatně.“ (obr2) Takže tu budeme mít dalšího slušného ministra akademika, kterému ale nebude nikdo rozumět, anebo zkrátka nebude pro jistotu vysvětlovat vůbec nic.

 

O další epizodu dějství sestavování nové vlády se v minulém týdnu postaral Věslav Michalik nominant STANu na post ministra průmyslu a obchodu. O tom, o jak schopného obchodníka se jedná, svědčí více než stomilionová půjčka pro jeho rodinnou firmu od anonymní společnosti z Kypru. (obr3) Ačkoliv tady došlo alespoň k částečné sebereflexi a Michalik nakonec ministrem nebude, je s podivem, jací nominantni se do výběru pro budoucí kabinet vůbec dostávají. Navíc když v případě Michalika nešlo zdaleka o první negativní zviditelnění a policie jej pro daňové úniky vyšetřovala již před více než deseti lety. (obr4)

 

Jak vidno, na příkladech Vlastimila Válka i Věslava Michálika, se už teď ukazuje jedno. I přes to, že měla budoucí vláda měsíce na přípravu, přichází de facto s tím samým, za co kritizovala Andreje Babiše. A tak tu máme kandidáta na ministra zdravotnictví, který mluví tak, že mu běžný občan nemá šanci rozumět, nebo kandidáty zatížené kauzami, kvůli kterým musí končit ještě před tím, než do ministerského křesla vůbec usednou. S takovou personální politikou se dá změna k lepšímu bohužel čekat jen hodně těžko…

 

Na závěr Vám přikládám ještě několik odkazů.

 

Za týden opět na shledanou
Kateřina Konečná

 

 

Vystoupení místopředsedkyně ÚV KSČM Marie Pěnčíkové k 90. výročí Frývaldovské stávky: https://fb.watch/9AAaCL6nqu/

 

V uplynulém týdnu jsem byla poskytla rozhovor XTV Luboše Xavera Veselého. Videozáznam si můžete rozkliknout zde: https://www.youtube.com/watch?v=FiR9DWUictA

 

Posílám rovněž odkaz na dvě má vystoupení v Evropském parlamentu:

K pacientským organizacím: https://www.youtube.com/watch?v=ucYROmb-4Gk