Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Informace pro členy ÚV KSČM, předsedy OV, KV KSČM a stranický aktiv 30. týden.

Albert Kukol

Vážené soudružky a soudruzi,

posílám krátkou informaci o podstatných trendech současného vývoje v poslední m červencovém týdnu.

Začátek týdne poznamenala debata o vztahu vlády a soudů, když se dále diskutovaly dva rozsudky Nejvyššího správního soudu, zejména v otázce, povinného používání respirátorů nebo roušek v hromadné dopravě či v uzavřených prostorách. Dále do toho byl ještě komplikovaný výklad o tom, že regulace např. školních družin byla protizákonná. Když se podíváme na sérii zrušujících rozsudků, tak aniž bych se chtěl zastávat lajdácké práce úředníků ministerstva zdravotnictví, je zjevné, že soudy, resp. soudci se považují asi i za odborníky na epidemiologii nebo respirační choroby, protože pokud je něco více méně akceptováno, tak je to právě ono známé, že moje rouška chrání Tebe a Tvoje chrání mne. Že nošení roušek v uzavřených prostorách uznala i byrokratická WHO, po efektu našich opatření v prvé vlně Covid 19 je známá věc, ale soudcům to asi nestačí. Nakonec přes vyšší nakažlivost mutace Delta je evidentní, že efekt opatření, včetně i narůstající vyšší odolnosti populace se dostavil a že je možné se zabývat i jinými otázkami jak v medicíně, tak v ostatních oblastech života. Včetně toho, že nemusíme být aktivní v přijímání nátlaku farmaceutických firem, které nás chtějí donutit k přijetí třetí dávky vakcíny.

Ve středu a v pátek mimořádně zasedala Poslanecká sněmovna a efektivita byla velmi nízká. Sice došlo ke schválení změn v délce ošetřovného a prodloužení otcovské dovolené, ale dále už opět probíhala obstrukce ze strany Pirátů. Zejména ve středu hádkou, kterou uměle vyvolalo SPD, řazením bodů schůze se nedokončil bod, který zajišťoval vyšší příjem pěstounům a zlepšoval jak pěstounskou, tak ústavní péči, toto bude předmětem další mimořádné schůze 6.8. V pátek pak k zásadnímu bodu programu patřila změna v zákoně o sociálním zabezpečení a tedy zvýšení důchodů, kde sice neprošel náš návrh na zvýšení valorizace o 500 Kč, zvýšení je jen o 300 Kč nad zákonnou valorizaci, tedy celkem asi 750 Kč. Na druhou stranu, ale neprošel diskriminační a státní suverenitu ohrožující návrh na snížení důchodů tzv. představitelům bývalého režimu, včetně poslanců ČNR a FS. Proti této věci jsme se jako poslanci KSČM opět v rozpravě ohradili, když jsem opět upozornil, že jde o nebezpečnou hru s legitimitou státu. Ve středu a ve čtvrtek k nejzajímavějším setkáním, patřilo jednání s předsedou vlády, jednak o průběhu jednotlivých schůzí, ale také k (ne)jmenování Michala Koudelky ředitelem české kontrarozvědky, tedy BIS. Jak to dopadne, se do 14 dnů uvidí.

KSČM má odevzdány kandidátní listiny a zbývá jen ověřit, že je vše v pořádku a bez chyb. Volební kampaň jede na plné obrátky a je to znát nejen na schůzi sněmovny, ale i na veřejných akcích, kdekoli v regionech. Osobně jsem se zúčastnil v sobotu např. Národních mysliveckých slavností v Hluboké nad Vltavou, kde bylo více než 5000 návštěvníků v průběhu dne. Jsem rád, že ani ostatní kandidáti nezaháleli a využili tyto dny na veřejnosti k prezentaci práce strany. Zvýšila se i aktivita některých kandidátů v tisku a na sociálních sítích. To se projevilo i v průzkumech veřejného mínění, které nám aktuálně přisuzují cca 8 %. Je třeba, ale ještě aktivitu zvýšit a zajistit zapojení všech kandidátů a stranického aktivu.

V zahraničně politické oblasti je potřeba na prvém místě zmínit, že pohyb v Jižní Americe není jen podle přání USA, ale že po vítězství ve volbách, se prezidentského úřadu ujal v Peru, Pedro Castillo. Ukazuje to, že USA prohrávají své zahraničně politické angažmá a výměna hegemona na mezinárodní scéně je zcela patrná. Mohu připomenout pomoc strádající Kubě, kde s pomocí přispěchala Ruská

federace, ale např. i Mexiko. Ve vyklízejícím se Afghánistánu, ještě před tím než všichni zahraniční okupační vojáci odcestují, postupně přebírá moc Talibán, který ale postupuje jinak než před těmi více než 20 lety. Jen připomínám, že po návštěvě RF a příslibu stability jižní hranice nejen RF, ale i středoasijských států, docestoval do Pekingu, aby ujistili představitele sousední země, že bude respektovat i tuto společnou hranici. O ochraně hranice jednal i staronový premiér Arménie Pašinjan, který požádal o pomoc se zajištěním státní hranice s Azerbajdžánem , Ruskou federaci. Rusko – čínské společné vojenské cvičení, proběhne na území ČLR v polovině srpna, jak ohlásily oba státy, členové tzv. Šanghajské skupiny pro spolupráci. Jde o dohodu na vybudování systému včasného varování pro území Číny proti raketám středního a krátkého doletu, když jde o jasnou reakci na krok USA, které smlouvu z roku 1987 vypověděly.

Na závěr mi jen dovolte připomenout, že jsem jako předseda ÚV KSČM nezapomněl všem našim olympijským medailistům popřát k jejich úspěchu a poděkovat jim za vzornou reprezentaci naší vlasti v Tokiu.

S pozdravem

Čest práci

JUDr. Vojtěch Filip

předseda ÚV KSČM