Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Informace pro členy ÚV KSČM, předsedy OV, KV KSČM a členskou základnu

Albert Kukol

Vážené soudružky a soudruzi,

minulou informaci jsem ukončil pátkem 2. 7. a tak začnu prvním dnem druhého pololetí letošního roku, resp. prodlouženým víkendem o oba státní svátky 5. 7. a 6. 7. Pro KSČM to byla příležitost jak seznámit občany s kandidáty naší strany do podzimních parlamentních voleb na tradičních, ale i nově organizovaných akcích jednotlivých OV a KV KSČM. Úspěšně tak proběhla akce v Klenčí pod Čerchovem, ale také setkání pod Blaníkem, v Táboře na Pintovce a další. Jsem rád, že se na nich dobře prezentovali naši kandidáti a že po delší době mohli setkat osobně s občany a vysvětlovat náš volební program a představit způsob jak ho naplňovat.

Zároveň bez ohledu na státní svátky probíhali, úklidové, demoliční, ale i rekonstrukční práce a realizovala se solidární pomoc v tornádem postižených oblastech. Musím znovu konstatovat, že i pomoc KSČM byla viditelná a pozitivně přijímaná.

Ve světě, ale i u nás se začalo mluvit o problémech spojené s rozvolňováním, ale zároveň s růstem nově nakažených mutací Delta. Rozšiřuje se počet těch, kteří nedůvěřují jak očkování, tak opatřením, které vlády jednotlivých zemích přijímají. Radikálně to řešili ve Velké Británii, resp. v Anglii bez Skotska, Walesu a Severního Irska, kde omezující opatření končí 19. července a každý se musí chránit sám a za své. To vyvolalo další spory nejen ve Velké Británii o účinnosti opatření a o tom jaký dopad to bude mít nejen na turistický ruch a následně na opatření v domovských zemích. Dále to rozšiřuje také povědomí o tom, že samotná pandemie je spíš projevem biologické a hybridní války než pouhou epidemií způsobenou přenosem nemoci z netopýra na lidi, ale ani to není obyčejná chřipka, která odezní. Pokud bude takto postupovat jak výzkum příčin pandemie, tak posun ve vědomí lidí, bude možné také rychleji najít řešení, které občané nakonec přijmou.

Ještě dramatičtější situace ve světě je v oblasti bezpečnostní, v souvislosti s odchodem vojáků NATO z Afghánistánu, který je mnohem rozvrácenější, než byl před okupací americkými vojáky v roce 2001. Destabilizace ohrožuje sousední země, zejména Tádžikistán, který požádal i o vojenskou pomoc Organizaci smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKP), to je vojenská organizace některých bývalých postsovětských republik. Zprostředkování jednání mezi Talibánem a současnou vládou Afghánistánu, která závisela na vojenské přítomnosti NATO, nabídl Irán. To by mohlo pomoci. Ve prospěch pozitivního posunu náhledu na činnost Mezinárodní porady komunistických a dělnických stran svědčí i to, že analytici srovnávají situaci v samotném Afghánistánu po odchodu sovětských vojsk se situací nyní. To ukazuje na to, že organizace státní moci byla v 70. a 80. letech minulého století byla lepší a efektivnější než následující, kdy se moci ujali ti, které proti socialistické vládě Afghánistánu zorganizovali a platili z USA a tak dali základ právě Talibánu a teroristickým organizacím jako Al Kajdá.

Od středy probíhá 111. schůze Poslanecké sněmovny. KSČM na této schůzi prosazuje projednání svého návrhu na 5 týdnu dovolené a pokusili jsme se upřednostnit návrh ústavního zákona o obecném referendu. Spor o preferenční projednání je velmi vyostřený, zákon o referendu se nepodařilo zařadit na úterý a tedy i třetí čtení není možné do 16. 7. projednat. Zákoník práce byl zařazen jak na středu, tak na pátek, ale projednání bylo a je zablokováno jednáním o zákonu o pomoci v hmotné nouzi, které ale skončilo po dramatickém projednávání až v pátek v půl druhé odpoledne. V pátek byl ještě před náš zákoník práce zařazen zákon o důchodovém zabezpečení, který je též prioritou. A zbývá tedy jednání příští středu a pátek. Na projednání dál budeme trvat.

Ve volebních bodech byla i volba předsedy Vyšetřovací komise pro vyšetření havárie na řece Bečvě. V tajné volbě byla zvolena naše Marie Pěnčíková, která sice tím bude omezena na vedení kampaně, protože přes prázdniny bude muset svolávat jednání komise, ale na druhou stranu bude mít šanci se prezentovat právě výsledky jednání, o které bude velký mediální zájem.

KSČM se jako jediná politická strana účastnila velké videokonference, kterou pořádala KS Číny ke svému 100. výročí založení. Této konference se jinak zúčastnilo více než 500 politických stran ze 160 států světa. Za naši stranu bylo připojeno 45 účastníků. Můj projev, ve kterém jsem ocenil roli KS Číny a vyzval k dalšímu mírovému dialogu mezi státy, respektu k mezinárodnímu právu, RB OSN byl předtočen a odprezentován.

V této souvislosti ještě musím informovat, že byla KSČM oslovena KS Ukrajiny s tím, že Ukrajina přijala účast v projektu Nové hedvábné stezky a žádá za subjekty, které podporují KS Ukrajiny naši participaci. Zaslané projekty jsem předal viceprezidetovi Svazu průmyslu a dopravy Ing. Františku Chaloupeckému, abychom mohli našim soudruhům na Ukrajině sdělit případná stanoviska českých firem. Zapojení Ukrajiny do projektu Nové hedvábné stezky má zároveň velké politické konsekvence, které budeme analyzovat. Výsledek analýzy bude součástí některé z dalších informací.

S pozdravem

Čest práci

JUDr. Vojtěch Filip,

předseda ÚV KSČM