Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Informace týden od 24.5.2021-30.5.2021

Albert Kukol

Vážené soudružky a soudruzi,

budu pokračovat v informaci pro Vás a členskou základnu o politické situaci u nás, ale tentokrát začnu zahraničně politickým tématem, které se nás ale dotýká velmi intenzivně. Týden totiž začal dalším zhoršením mezinárodních vztahů, když v Běloruském Minsku přistálo nuceně letadlo společnosti Raynair s tím, že bylo ohlášeno, že je cílem teroristického útoku, tedy, že na jeho palubě je bomba. Po přistání byl na základě mezinárodního zatykače bezpečnostními orgány Běloruska zatčen jejich občan, který byl následně uvězněn. Okamžitě mezinárodní media, zejména ta ovládané z USA, spustila mediální kampaň proti Bělorusku. Scénář je stejný jako u jiných kroků, které mají vyvolat spory v Evropě, zejména nenávist k Rusku a Bělorusku. Po mediální masáži, jak se dalo očekávat, česká pravicová opozice podle not z USA, okamžitě iniciovala zvláštní bod jednání Poslanecké sněmovny. KSČM se postavila jednak proti takovému bodu, který při 538 bodech jednání jen znamená, že opět bude omezen čas na skutečné priority. Včetně našeho zákoníku práce. Bod byl zařazen a to nejen díky hlasům ČSSD, ale i hlasů hnutí ANO. Jednání skončilo skandálním usnesením, které například omezuje lety společnosti Belavia z České republiky, která s případem nemá nic společného. Nikdo z vlády na naše otázky, zcela věcné neodpověděl. Opět se potvrdilo, že naše vypovězení dohody o toleranci bylo včas a správné, když se vláda vydala cestou slepého následování zájmů a politiky USA, bez ohledu na naše zájmy vlastní. Mohu jen připomenout, že opět SRN, resp. spol. Lufthansa dál provozuje lety do Minsku, stejně Jako ostatní národní letečtí dopravci. Ve věcném projednávání zákonů vláda utrpěla výraznou porážku, protože po předložení zákona o tzv. covid pasu neprosadila stav legislativní nouze a tedy zákon nemohl být vůbec projednán a bude pravděpodobně předmětem nějaké speciální schůze. KSČM ve věcné rovině také nesouhlasí se zněním zákona, který výrazně zasahuje do práv občanů a nelogicky je rozděluje v nerovných kategoriích. V případě, že zákon bude předložen do běžného projednání, dál bude předmětem našeho kritického postoje.

Středa byla ve znamení konečného hlasování stavebního zákona, když opozici došel dech na pokračování v obstrukci. Proti původnímu plánu, musel klub KSČM po schválení více než problematického pozměňovacího návrhu o možnosti prohlásit místo bez přístupu slunečního svitu a větrání do volného prostoru za bytový prostor, změnit svůj původní záměr zákon podpořit. Komunisté nemohou připustit, abychom se v bydlení vrátili do 19 století. Zákon, přesto prošel hlasy SPD, kterým tento stav asi vyhovuje. Odpoledne bylo věnováno některým druhým čtením, ale dokončení legislativního procesu u těchto zákonů není jistá. Výsledek budu komentovat až po skončení schůze. Středeční večer pak byl opět ve znamení obstrukce, když koalice Spolu, Piráti STAN a ČSSD chtěli zabránit zvolení dalších 4 členů rady ČT, když starým členům končí mandát v červnu. Protože zástupci podivné koalice pro obranu manipulativního zpravodajství a komentářů v ČT, neměli sílu a schopnost obstrukci provádět ve svých vystoupeních, kumulativně použili žádostí o přestávku, od 21 hodin do čtvrtečního rána. Volba neproběhla a bod bude zařazen na odpoledne 2.6., tedy příští týden. Ve středu, jak jsem avizoval, jsme mimo jiné s Pavlem Kováčikem navštívili prezidenta republiky, abychom přesně znali názor prezidenta na vývoj po hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. Názor prezidenta, který si myslí, že vláda má zůstat s důvěrou a pokud by ji byla vyslovena nedůvěra tak stejně pověří A. Babiše, aby nenastal v ČR do voleb chaos, v podstatě znamená, že KSČM má zcela volné ruce jak se zachovat a je jen na nás co vezmeme jako výhodnější pro KSČM při rozhodování o této otázce. Nakonec se o tom v sobotu poradíme na plénu ÚV. Prezident nás také informoval, proč opakovaně jmenoval Adama Vojtěcha ministrem zdravotnictví, po rezignaci prof. Arenbergera, který nebyl schopen doložit své majetkové poměry

Čtvrtek opět, jako už po několikáté, nebylo možné projednat interpelace, protože byla vložena další schůze, kterou si vynutilo více než 40 poslanců, když hlavním tématem mělo být právě majetkové přiznání ministra zdravotnictví. Tento bod se nakonec zúžil na otázku rezignace nově jmenovaného ministra Vojtěcha na funkci v Krajské zdravotní v Ústí nad Labem. Hlavním tématem tak bylo zejména očkování, kde KSČM opět upozornila na nedostatek vakcín a chybu vlády, která v podstatě čeká na vakcínu Sputnik V, až bude dodávána ze SRN. Další krok k naší zvýšené závislosti na německém sousedu. Naše upozornění, že každým krokem, které omezuje naše aktivity a přenecháváme je jiným, nám omezuje zejména ekonomickou suverenitu, která povede ke ztrátě suverenity státní. I když na čtvrtek byly svolány 3 schůze, tak jejich program byl projednán. Tedy včetně plánované náhradní schůze ke stavebnímu zákonu, kdyby ve středu nedošlo k jeho schválení.

V pátek byl opět ve znamení obstrukce, tentokrát od Lubomíra Volného, který ve třetím čtení při diskusi k zákonu o nepůvodních druzích po udělení slova vyčerpal celý čas, aby tak zabránil projednání jiných zákonů ve 3 čtení, včetně našeho zákoníku práce s 5 týdny dovolené. Rozšířil tak řady těch, kteří jsou přesvědčeni, že obstrukcí se u občanů více zviditelní.

Politický dopad jednotlivých kroků, jak vlády, tak Parlamentu, v tomto týdnu je pro Českou republiku zejména do budoucna velmi problematický, znamená potvrzení další podřízenosti naší politiky politice USA, resp. SRN. Omezení naší suverenity v rozhodování, které bylo potvrzeno odebrání licence tzv. Ruské škole při velvyslanectví RF v ČR, kdy měsíc před skončením školního roku jim byla odebrána akreditace školského zařízení.

Se soudružským pozdravem

Vojtěch Filip, předseda ÚV KSČM