Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Informace pro členskou základnu 25. týden

Albert Kukol

 

 

 

Vážené soudružky a soudruzi,

 

Budu pokračovat v informaci pro členy ÚV KSČM, předsedy OV, KV KSČM a stranický aktiv základními událostmi, které se odehrávaly od 21.6. t.r. Pro KSČM to byl pracovní týden, který zejména znamenal rozpracování úkolů k nadcházejícím volbám, při probíhajícíh zasedáních KV KSČM. Situace ve straně je taková, že většina OV, KV KSČM je na volby připravena a dokončují se přípravy na kampaň. Probíhají i jednání zastupitelstev statutárních měst a krajů ještě před letními prázdninami.

 

Mezinárodní situaci rámují dozvuky setkání J. Bidena a V. V. Putina, ale také volby v různých částech světa, zejména volby prezidenta Iránu, který půjde pravděpodobně ještě dále konzervativnější cestou, v Armenii, přes všechny peripetie vítězí strana bývalého premiera Pašinjana a v Moldavii stanovili termín předčasných voleb na11.7. Uvidíme, jak se mocenský boj komunistů a socialistů vyvine, když proti nim stojí až nechutné praktiky známé z USA a nacionalistický tlak z Rumunska. Vyhodnotit musíme nové obsazení nestálých členů RB OSN, kde poprvé zasedne na 2 roky Albánie, ale také Sjednocené arabské emiráty, Brazílie , ale také Ghana a Gabun. Radě bezpečnosti OSN bude předsedat Indie a je zajímavé, právě díky předsedající zemi, že nejméně rok tam budou 4 z 5 zemí BRICS. No, to bude nutné analyzovat.

 

Úterý bylo plné politických událostí, nejvíce opomíjenou byla českými medii událost skutečně historická a to 80. výročí přepadení SSSR hitlerovským Německem. KSČM důstojně spolu s ostatními uctila památku hrdinů – obětí Velké vlastencké války jak ji nazývají v Rusku, Bělorusku, ale i Kazachstánu a některých dalších postsovětských republikách, jiný význam se této válce snaží dát zejména v Pobaltí a na Ukrajině.

 

Kromě zasedání Tripartitiy, která se zabývala růstem minimální mzdy a dosud nedospěla k výsledku, pro neshody mezi zaměstnavateli, vládou a odbory, byla zasedání výborů Poslanecké sněmovny. Ale také se konala již 8. konference Bezpečnost není samozřejmost. Na této konferenci jsem vystoupil a připomněl jako jeden z mála právě 80. výročí přepadení SSSR a zabýval se jeho novým obkličováním prostřednictvím expanze NATO směrem na východ o milion km2. Text byl zveřejněn na webu KSČM, na FB a v Halo novinách.

 

Že krize postihuje i stabilní státy bylo zřejmé po hlasování ve Švédsku, kdy sociálně demokratická vláda ztratila důvěru, když se proti jejím praktikám postavila strana Levice, tedy naši švédští komunističti soudruzi. Deregulace nájemného, postup do prava a opuštění principů sociálního státu znamenalo konec podpory menšinové vlády složené ze sociálních demokratú a zelených.

 

Ve středu byla opět mimořádná schůze Poslanecké sněmovny, tentokrát ale s naší podporou, když nezasahovala do jednání výborů, ani nenarušila interpelace. Byla věnována důchodům a prošel i návrh na zkrácení jednání mezi prvním a druhým čtením, což dává šanci na zvýšení důchodů v roce 2022 o 300 Kč více než je valorizace podle míry inflace. Krok je to nutný vzhledem k enormnímu růstu cen a potřebě udržet koupěschopnou poptávku obyvatel a zejména reálnou kupní sílu v době zdražování.

 

Ze zahraničně politických témat asi nejvíce byla diskutována otázka amnestie a propuštění vězněných politiků Katalánska, které má zahájit nový dialog ve Španělsku. Je ovšem otázkou zda skutečný dialog bude probíhat. Od středy také probíhá návštěva ametrického ministra zahraničí A. Blinkena v Evropě. Začal tlakem na SRN, kvůli projektu Nord Stream 2, který prý ohrožuje Ukrajinu a geopoliticky nahrává RF. Zapomněl podotknout, že nejen SRN, ale většina evropských zemí nemá zájem kupovat předražený břidlicový plyn z USA, snad kromě Polska, které USA preferují, když tam mají povoleny vojenské základny a tak nástupiště právě proti RF. Zatím Německo neustoupilo.

 

Dále rezonovalo zahraničně politické, ale zejména domácí téma a to ocenění D. Hermana cenou Karla Velikého od sudetněmeckého landsmašaftu. Jasně se ukazuje kdo tady pracuje proti vlastnímu státu a národu v zájmu cizí moci, která navíc usiluje o majetek našich občanů.

Za zmínku stojí velmi dobrý počin bývalých vojáků a příslušníků ozbrojených sborů a historiků, kteří vydali knihu Nemrzačte naši historii, která byla představena v úplně zaplněné zasedací místnosti na Novotného lávce v Praze Myslím, že to je ta správná odpověď těm, co s cizí mocí kolaborují.

 

Evropská komise se opět aktivizovala proti Maďarsku a Polsku a snaží se omezováním státní suverenity dosáhnout poslušnosti. Tedy činí kroky, které by ji umožňovaly omezit vlastní rozhodování. Že komisi nevadí např. nově přijatý zákon na Slovensku o snížení důchodů bývalým funkcionářům KSČ (KSS) nebo příslušníkům ČSLA a Bezpečnosti je evidentní a princip dvojího metru je každému soudnému člověku jasný.

 

V souvislosti s bezpečnostní politikou se také v tomto týdnu diskutovalo o konečném stažení českých vojáků z mise v Afghánistánu. Výsledek je jasný – za 20 let působení utracené miliardy a zůstává jen ponížená krajina s rozvráceným hospodářstvím, tisíce mrtvých jak vojáků tak civilistů (českých vojáků 14). Prostě nepřijatelné kapitalistické řešení pravidelnou armádou bojovat proti terorismu. Místo toho přece mělo dojít k zastavení finacování teroristů z drogového obchodu a bezpečnostní síly soustředit na přerušení právě těchto nelegálních obchodních vazeb. Ale to nebyl zájem těch, kteří před 20 lety bez souhlasu RB OSN toto vojenské dobrodružství začali.

 

No a od čtvrtka, ale zejména od pátku se potýkáme zejména na jižní Moravě s následky přírodní katastrofy. KSČM už přijala opatření jak pomoci postiženým a to přes to, že už dnes a zítra máme řadu předvolebních akcí. Pomoci je potřeba a to nejen finančně, ale zejména materiálně a hlavně solidární pomoci od těch, kteří mohou najít čas a přijet pomoci do postižených oblastí, jakmile je jednotky IZS uvolní. Je s podivem, že tentokrát je armáda hodně pozadu a vše závisí spíše na hasičích a policii.

 

S pozdravem

Čest práci

JUDr. Vojtěch Filip

Předseda ÚV KSČM