Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Informace pro členy i veřejnost !

Albert Kukol

  Informace pro členskou základnu v týdnu od 6.4.2021

Vážené soudružky a soudruzi,

tato informace bude kratší, nejen pro kratší pracovní týden, ale zejména proto, že je nutné soustředit se na události, které budou určovat další vývoj a to jak pro KSČM, tak zejména pro celou ČR.

Tématy týdne byly zákon o volbách do Poslanecké sněmovny  a jednání o zákonu o hmotné nouzi, který tentokrát byl cílem trapné obstrukce Pirátské strany a hlavním tématem se stalo dohodovací řízení mezi námi, tedy KSČM a hnutím ANO 2011 o ukončení tolerance menšinové vlády ANO a ČSSD.

V úterý na základě usnesení VV ÚV KSČM, které udělilo mandát vyjednávacímu týmu ve složení Filip, Kováčik, Grospič ukončit dohodu o toleranci, byl dohodnut termín jednání v dohodovacím řízení mezi smluvními partnery na středu 7.4. t.r. Jednání proběhlo a hnutí ANO uznalo, že smlouva není ze 40 % splněna, ale na rozdíl od jiných setkání předložilo možná řešení nápravy, například tím, že ministr obrany Metnar zajistí změnu postupu Vojenské zdravotní pojišťovny ke sloučení se ZP MV ČR a předložilo návrh na založení banky komerčního typu v rukou státu. To představovalo možnosti pro KSČM zvýšit tlak na hnutí ANO ke splnění původního záměru dohody o toleranci. Zároveň zástupci KSČM sdělili zástupcům hnutí ANO 2011, tedy A. Babišovi, J. Faltýnkovi a R. Vondráčkovi, že KSČM Dohodu o toleranci vypoví. Dohodovací řízení bylo přerušeno na posouzení návrhů, aby nebylo možné nijak obvinit KSČM z účelového jednání před volbami. Hnutí ANO uznalo, že samotné odložení výpovědi smlouvy je politicky výhodné, zejména pro úterní (13.4.) zahájení schůze PS PČR, kde v plném formátu je potřeba přehlasovat zamítnuté nebo změněné zákony Senátem Parlamentu ČR. To je i v zájmu KSČM. Dále to umožňuje zejména dokončit jednání o změně zákoníku práce a schválit 5 týdnů dovolené a jednat o dalších prioritách KSČM. Samotnou výpověď smlouvy budeme realizovat nejpozději 14.4.2021. Tak, abychom jednak neumožnili pravici a Pirátům zablokovat schůzi a přitom dosáhli nevyššího efektu ve prospěch KSČM.

Ve středu byl schválen volební zákon do Poslanecké sněmovny tak, aniž by to znamenalo poškození legitimních zájmů KSČM. Další návrhy zákonů, včetně zákona o hmotné nouzi, dokončeny nebyly. Tlak, zejména KSČM, na výměnu ministra zdravotnictví byl úspěšný a ministr Blatný byl odvolán a nový ministr Arenberger uvolnil cestu k následnému povolení použití vakcíny Sputnik V.

Z mezinárodního hlediska je stále více aktuální stav na Ukrajinsko – Ruské hranici, kde dochází k masivnímu navážení vojenské techniky, což svědčí o další eskalaci konfliktu a blížícímu se vojenskému střetu. Vojenské transporty jsou vedeny přes Polsko a Slovensko a na Slovensku, to již nyní způsobuje politické vření. Území ČR pro přesuny vojenské techniky využíváno není a doufejme, že ani nebude, nejméně dokud bude vláda záviset na naší toleranci.

O stranické práci budete informováni podle závěrů VV ÚV KSČM, který dnes projednal další materiály na jednání pléna ÚV KSČM, jež je plánováno a proběhne 17.4.2021.

Čest práci