Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Informace předsedy ÚV KSČM s. V. Filipa za období 22.2.-26.2.2021

Albert Kukol

Vážené soudružky a soudruzi,

pokračuji v informaci o současné situaci, která neměla být dramatická, vzhledem k tomu, že středopravá opozice byla uspokojena nejen přijatým tzv. Pandemickým zákonem, ale i z části úspěšnou obstrukční blokací zákona o nízkouhlíkové energetice. Opak je pravdou. S jídlem roste chuť a začali se množit komentáře, že vláda nemá jistou většinu, když KSČM nehlasuje pro vládní návrhy a že je možné vyvolat hlasování o vyslovení nedůvěry.

Jak se dalo očekávat, pravicové strany slibovaly nesplnitelné, tedy že pandemický zákon projde bez problémů Senátem a že po podpisu prezidenta, bude stačit neústavně vyhlášený nouzový stav do soboty k tomu, aby po skončení starého nouzového stavu začal platit stav pandemický a část povinností se přenesla do krajů. Už v úterý, ale ohlásili senátoři, že musí zákon změnit a byla svolána videokonference předsedů politických stran se členy vlády. Konference nic nepřinesla a přes její pokračování ve středu bylo zřejmé, že vláda požádá o další prodloužení nouzového stavu, přestože bylo zřejmé, že neústavní krok nelze zhojit a bude nutné jednat o novém rozhodnutí. Oslovil jsem členy VV ÚV KSČM, aby bylo jasné, jaké jsou názory členské základny při rostoucích problémech se šířením pandemie, zejména nových mutací a nejednotného vývoje v regionech a jak bude reagovat KSČM na novou situaci, kdy už je části obyvatel jasné, že přes velkohubé řeči opozice, hejtmani odpovědnost převzít nechtějí a situace se může ještě vyhrotit. Vláda se ve středu neshodla a její jednání o dalších omezeních pokračovala ve čtvrtek. Na nouzový stav je dál v členské základně rozdílný názor, ale výrazně sílí požadavek na zajištění zdraví a životů lidí a snížení míry rizika, tedy nouzový stav podpořit, ale urychlit skutečná řešení, např. zajištěním vakcíny Sputnik V nebo čínské vakcíny, aby se mohli lidé po očkování vrátit k normálnímu životu. Nakonec po diskusích a osobním jednání s předsedou vlády, jsem ho ve čtvrtek večer přesvědčil, že KSČM nechce v žádném případě podporovat neústavní řešení, která by mohla vést k žalobám na stát, ale že se budeme jako poslanecký klub podílet na tom, aby nikdo z opozice nerozporoval, že tady existují nové skutečnosti a že je potřebné, aby vláda nově rozhodla. To se nakonec ráno podařilo, ale vládní koalice na nátlak ČSSD preferoval návrh usnesení od Pirátů, i když náš návrh byl jednodušší a mohl být také přijat. Je nutné, abychom na příště svůj návrh formulovali do medií, aby při soustředěném boji ČSSD proti KSČM, když jde o aktivitu T. Petříčka, který nevynechá jedinou příležitost, jak na naše zájmy zaútočit nebo je eliminovat. Nakonec tedy samotný nový nouzový stav je čistě rozhodnutím vlády a nám se podařilo to, že předseda vlády už souhlasí s prezidentem, že SÚKL musí registrovat vakcínu Sputnik V z RF a další vakcíny registrované ve světě z ČLR, když SÚKL potvrdil, že o jejich registraci bylo požádáno 19.2.2021.

Ve čtvrtek se konalo velké zasedání v Senátu, kde se zástupci politických stran, vedení obou komor mělo dohodnout na podobě volebního zákona. K úplné dohodě zatím nedošlo, ale rýsuje se dohoda na zachování 14 volebních krajů, snížení vstupní bariéry pro koalice na 7 až 10% místo 15%. A sčítání v prvém a druhém skrutiniu, jak bylo platné do roku 2000. Tady děkuji St. Grospičovi za perfektní přípravu na jednání.

Nakonec všechna zásadní rozhodnutí padla až v pátek večer, tedy přijetí pandemického zákona ve verzi Senátu, který KSČM nepodpořila. Neschválení rozhodnutí o prodloužení nouzového stavu, ale uvolnění cesty pro vládu, aby nově vyhlásila, ve své pravomoci také bylo rozhodnuto až téměř před koncem jednacího dne. Ještě prošel návrh na řešení kompenzací při omezení života občanů, ale neprošel návrh na řešení náhrad při karanténě, pro neochotu některých poslanců hnutí ANO.

Na poslanecký týden, který měl být věnován návštěvám regionů, to byla výrazná změna programu. Žel od 2.3. začíná další schůze a navíc omezení cestování, které nám znemožní návštěvy alespoň VV OV KSČM a kontakt se členskou základnou. O tom, ale příští týden.

Pokud jde o stranickou práci, v uplynulém týdnu se konala různá jednání až po zasedání KV KSČM v některých krajích, která rozhodovala o složení kandidátních listin. Výsledky jednání bude sumarizovat oddělení 1. místopředsedy a budeme ho projednávat nejdříve na kolegiu volených funkcionářů a potom 5.3. na jednání VV ÚV KSČM . Znovu upozorňuji, že základním kritériem pro úspěch ve volbách bude se stavení kvalitní kandidátní listiny, která musí obsahovat jak výrazné osobnosti KSCM z obcí, měst, krajské samosprávy a poslaneckého klubu, který svá doporučení dal. Ale také musí obsahovat kandidáty, které nám doporučí spolupracující organizace, aby naši spoluobčané měli důvod se nad naší KL zamyslet a vybrat si tam skutečné osobnosti, pro které se rozhodnout volit právě KSČM. Nemůže to být jen dohoda OV KSČM, to by nestačilo. Zásadní je, že po návrzích z krajů bude probíhat až do zasedání ÚV KSČM, které bude předcházet 3. 8.2021, tedy termínu pro předložení kandidátních listin jednání mezi centrem a kraji o tom jak nakonec kandidátní listiny schválit, aby odpovídali nárokům současné doby.

Omlouvám se, že posílám souhrn za 8. týden až dnes, ale jednak výsledky politických jednání se soustředili do pátku do večera a pak jsme ještě zkoumali rozhodnutí vlády, která začínají platit 1.3.2021.

S pozdravem

Čest práci

 

JUDr. Vojtěch Filip

Předseda ÚV KSČM